Facebook ustoupil soudu v Brazílii a smazal stránku parodující politika

Facebook se dostal do nelehké situace, buď smaže stránku parodující politika, který se uchází o křeslo starosty v jednom brazilském městečku anebo soud nechá zablokovat celou sociální síť v Brazílii pro stovku milionů místních uživatelů na 24 hodin.

Udo Döhler je politik, který se uchází o post starosty v půl milionovém městečku Joinville v Brazílii, měl problém s jednou stránkou na Facebooku, která jej paroduje. Požádal proto soudce v Joinville, aby s tím něco udělal. Soudce mu vyhověl a nařídil nadnárodní společnosti, aby parodující stránku smazala, jinak celý Facebook v Brazílii nechá zablokovat na 24 hodin. Navíc mu vyměřil pokutu 9,5K USD.

Facebook se rozsudku podřídil a stránku zrušil, navíc vydal úřadům IP adresu jejího zakladatele. Pokutu však zaplatit nechce, neboť prý stránku zrušili velice rychle. Pro brazilské noviny, také uvedl, že hluboce respektují rozhodnutí brazilského soudu a snažili se mu vyhovět jak jen to šlo.

Brazilští ISP, kteří by případně blokaci měli na starost však o ničem nebyli informování, tedy ani se na vypnutí Facebook nijak nepřipravovali. Případné provedení rozsudku by tak zřejmě “provedeno” nebylo, protože nikdo nic vlastně nevěděl.

ITS Rio (Technoligický Institut v Rio) byl rozsudkem zklamán. Soud hrozící blokací webu na úrovni infrastruktury označil za donucovací prostředek. Zasahováním do internetové infrastruktury může podle nich vést k izolaci Brazílie od celosvětové sítě.

Facebook má v Brazílii však více problémů. Například místní vláda mu zakázala WhatsApp už třikrát během posledního roku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář u „Facebook ustoupil soudu v Brazílii a smazal stránku parodující politika“

  1. Domnívám se, že zablokování Facebooku byť jen na 24 hodin by výrazně zvýšilo produktivitu práce v celé Brazílii a proto by bylo v zájmu země.

Komentáře nejsou povoleny.