Zkušenosti z PBN: Co to mám vlastně za doménu?

Zkušenosti z PBN: Co to mám vlastně za doménu?

Než si zaregistruju doménu na nový projekt, tak si projedu pořádně její historii. Když to totiž odfláknete, tak se může stát, že skončíte například s doménou, kterou označil Google za ryzí spam. Pak několik týdnů či dokonce měsíců koukáte, jak je něco špatně. Nejzajímavější na tom všem je, že z toho viníte CMS, pluginy, hosting anebo nějakou SEO anomálii. Přitom stačilo dát doménu do Google Console. Samozřejmě pokud neděláte PBN a nechcete se právě tomu vyhnout.

Google Console

Tady byste vždy měli začít. Spárovat nově založený web se službou Googel console. Možná si říkáte, že bez obsahu to nemá cenu, že nejdřív nějaký přidáte a až potom tam pustíte Google. Jenomže pravda je taková, že pokud chcete projekt postavit na smazané doméně, tak Google už o ní ví a pravidelně jí bude procházet.

Googel Console vám poskytne hned několik funkcí a informací, které potřebujte znát už od začátku. Nejdůležitější je počet a umístění zpětných odkazů. Jestliže najdete nějaký velmi hodnotný odkaz musíte se postarat, aby nekončil na chybě 404 (stránka nenalezena). Buď vytvořte přesměrování na hlavní stránku anebo obsah nějakou formou obnovte. Ideální je samozřejmě vytáhnout jej z archive.org, jenomže to je v rozporu s autorským právem. I když jej původní autor smazal, tak stále na něj má práva. Druhou variantou je přepsat to po svém. V rozumné míře můžete i citovat.

Je třeba si také zjistit zdali na doméně neleží nějaká penalizace. Já třeba takto objevil nejvyšší stupeň penalizace od Google zvaný ryzí spam. Hlavně hned nežádejte o nové posouzení. Nejdříve na doméně vybudujte alespoň nějaký obsah. Dále přidejte všechny prvky, které se budou posuzovat podle Google General Guidelines. Člověk co to bude hodnotit, pojede právě podle ní ;)

WordPress Slimstats

Teď to chce nějaké pořádné počítadlo návštěvnosti na úrovni serveru. Bohužel Google Analytics vám zde nepomůže. Já používám u každého nového projektu postaveném na WordPress plugin Slimstats. V podstatě zaznamenává všechny přístupy na WordPress a pak je umí vyhodnotit. Samozřejmě v nastavení musíte přepnout na server stats. Jinak funguje obdobně jako Google Analytics.

Tento druh zaznamenávání přístupů je však dosti náročný na systémové prostředky. Například 404M za 30 dnů zapíše do tabulky 482 tisíc záznamů o celkové velikosti 115 MB. Takže se ujistěte, že váš poskytovatel webhostingu je dostatečně tolerantní :) Dále to není zrovna ideální na automatické zálohování. Pokud jste na VPS/VMS tak se určitě vyplatí uchovávat dostatečné množství dat. Jestliže jste na sdíleném webhostingu, tak je dobré nepřesáhnout těch 100 MB.

Slimstats vám poskytne hlavně informace odkud chodí lidé a co hledají. Takto jsem u několika projektů zjistil, že původní majitel měl skryté části pro sdílení no … všeho možného. Větší množství „nepotřebné“ návštěvnosti můžete také posílat kam uznáte za vhodné (parkovací stránka, affil). Po týdnu už byste měli mít dostatek dat k analýze.

Další výhodou slimstats je, že uvidíte různé útoky robotů, kteří často vytěžují celou administraci. Stačí pár pravidel do .htaccess a rázem je super pomalý WordPress rychlý jak nová instalace.

Závěr

Většinu dat se nedozvíte než si doménu koupíte. Pokud je tématická k novému obsahu, tak určitě věnujte nějaký čas analýze dat. Zvláště pozor na ty 404ky. Kompletně anulují jakýkoliv linkjuice z odkazů, což by byla pro váš nový web škoda.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

5 komentářů u „Zkušenosti z PBN: Co to mám vlastně za doménu?“

    • Záleží proč tu doménu chci koupit. Pokud bych měl jmenovat jeden, tak na zpětné odkazy mi hodně dobře vychází MoZ.

  1. Jednoznačně kombinace MOZ pro filtraci balastu a potom ručně Majestic a hleděk na kvalitu linků :)

  2. Přidáváš všechny své weby do jedné Google console nebo máš více účtů?

    • Až na jeden je tam nemám vůbec. U toho bylo něco špatně a potřeboval jsem zjistit jestli nemá penalizaci.

Komentáře nejsou povoleny.