Seznam.cz si nechal zpracovat průzkum o nakupování z mobilních telefonů

Seznam.cz si nechal zpracovat celkem zajímavý průzkum o využívání mobilních telefonů při nákupu. Něco málo podložil i daty z sklik. Průzkum proběhl online v květnu 2016 a zúčastnilo se jej celkem 1049 respondentů. 764 z nich využívalo mobilní telefon k surfování.

Až 12 % lidí se nebojí uskutečnit nákup přes svůj mobilní telefon. Pokud využíváte affiliate, tedy dostáváte provizi z nákupu, tak v případě, že vaše stránky nejsou moc kompatibilní s mobilními telefony o tolik můžete přijít na objednávkách. Zvláště pokud cílíte na muže (38%), kteří nakupují přes mobil více než ženy (29%). Zajímavé je, že mezi věkovou skupinou 10 -24 a 25 – 44 není moc velký rozdíl. Velký rozdíl ani není ani u vzdělání.

Používáte in internet v mobilu k nakupování. Seznam.cz 17.08.2016
Používáte in internet v mobilu k nakupování. Seznam.cz květen 2016

sKlik na Seznam.cz

Nárůst podložil Seznam i počtem prokliků z jejich PPC systému sklik. Od ledna do května 2016 došlo k nárůstu o 13 % prokliků z reklam na vyhledávání Seznam.cz na mobilních telefonech.

Zboží.cz

Zajímavé jsou i výsledky u služby Zboží.cz. Od 6. – 12. června bylo zaznamenáno 300 tisíc prokliků z mobilních zařízení na stránky eshopů a zhruba 1,5 milionu z počítačů, tedy necelých 17 %.

Stream.cz

Lidé z mobilních telefonů sledují videa na Stream.cz v 14% případů. Je k tomu však třeba připočítat i sledování přes aplikace, které dělá zhruba 10 %. Celkem tak obsah na stream.cz sleduje 24 % lidí ze svého mobilního telefonu.

O co je největší zájem

Průzkum ukazuje, že největší zájem je o slevy a akce, oblečení a elektroniku. Na druhou stranu Seznam upozorňuje, že v daném období podle Zboží.cz spíše letěly kategorie mobilní telefony, bazény a dámské parfémy.

Otázkou samozřejmě je, na co se kliká když se člověk nudí a co lidi kupují.

Lidi si budují různé návyky

Celkem mě zaujal graf Jak často nakupujete s využitím mobilu následujícím způsobem. S tím jak nejsou nějak standardizovány nákupy přes mobilní telefon a zároveň na nás působí různé reklamy, tak si lidé hledají vlastní cestu. Pro mě je třeba běžné, že si projdu informace o zboží/službě, když nejsem u počítače a pak si ji koupím doma, kde mám ověřené placení přes internet (IB, PayPal). Na druhou stranu chápu lidi, kteří chtějí platit přímo z mobilního telefonu, kde mají aplikaci od banky, protože mobilu a aplikaci důvěřují více než internetovému prohlížeči a počítači.

Jak často nakupujete s využitím mobilu následujícím způsobem. Seznam.cz květen 2016
Jak často nakupujete s využitím mobilu následujícím způsobem. Seznam.cz květen 2016

S ohledem na různé zvyklosti to asi představuje i zajímavou výzvu pro optimalizaci nákupního procesu u eshopů :)

Záver

V průzkumu se neustále píše o mobilních telefonech a počítačích. Nejsem si jistý jestli kam vlastně patří tablety. Sice jsou na ústupu, ale stále tu jsou.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář u „Seznam.cz si nechal zpracovat průzkum o nakupování z mobilních telefonů“

  1. Na mobilu nakupuji občas akorát tak akcie (které mám vytipované na stolním PC). Všechno ostatní se nejlíp vybírá i nakupuje na pořádně velkém monitoru. Když už jsem venku, užívám si přírody a ne mobilu.

    Lidi sice dnes asi víc používají mobily než stolní PC a notebooky, ale můj poznatek je, že většina si nedokáže poradit s háčky a čárkami, mnozí ani s velkými písmeny. Neumí napsat správně ani své jméno. V duchu hesla: “Krok tam, dva kroky zpět”. Nám díky mobilům značně přibylo textových korektur a velmi neochotně se proto chystáme k optimalizaci webů pro mobily.

Komentáře nejsou povoleny.