Facebook opět vylepšuje řazení příspěvků – více přátel, méně informací

Včera (30.6.2016) vyšlo tiskové prohlášení o chystaných změna v tom co vidí uživatelé na Facebook. Dalo by se shrnout do jedné věty: “Lidi jsou příliš zmateni a myslí si, že jim uniká to důležité z jejich okolí.” Důsledkem toho bude více preferován obsah generovaný samotnými uživatelskými účty. Tedy ještě méně prostoru pro stránky. Pokud chcete být vidět je třeba si zaplatit.

Paradoxně mě dnes přivítala na Facebooku velká orámovaná zpráva, že uživatel X s uživatelem Y jsou dnes už 3 roky přátelé na Facebook. Wow to je zpráva dne, kterou jsem fakt potřeboval vědět. Jestli tohle je to, co Facebook chce aby uživatelé viděli, tak jsem rád že Facebook používám jen protože musím. No to bych trochu kecal.

On se ten Facebook používat dá

Během posledního roku jsem se zapojil do několika skupin, které jsou zajímavým zdrojem informací a zároveň se dají využít i k propagaci. Tak nějak nahrazují zaběhnutá diskuzní fóra.

a pár dalších, kde se objeví příspěvek jen jednou za čas.

Z těchto skupin mám nastavené upozornění a tím to pro mě končí. Celý můj “newsfeed” je v podstatě jen o těchto skupinách. Věřím, že bych zvládl ještě další skupiny, jen je problém nějakou vhodnou najít. Většina z nich je totiž uzavřená a správci si je hlídají. Na FB mám více profilů, které mají různé úkoly. Na jednom testuji co a jak funguje pro FB, další je napojený na aplikace no a samozřejmě občas neodolám otestovat něco FB blackhat ;) Když jsem zkusil udělat si speciálně profil na sledování skupin, tak jsem se do půlky nedostal a z další půlky mě po nějaké době vyhodili a to jsem nic nepsal :) Hold správci skupin jsou pozornější než bezpečnostní algoritmy FB a je třeba mít připravený dobře odladěný falešný profil.

Co jsem tím ale chtěl říct. V těchto uzavřených skupinách se daleko více dbá na dodržování pravidel, což je dělá použitelnějšími. Naproti tomu veřejná diskuzní fóra dávají až moc prostoru. Jak se ukazuje je to spíše na škodu. Pokud nějaké takovéto fórum můžete se z toho poučit. Hold demokratické principy, kde může psát kdokoliv cokoliv o komkoliv na internetu asi škodí komunitám.

Možná by měl Facebook spíše lidi učit jak jej používat

Pro některé je měřítkem úspěchu počet přátel na Facebook, pak se nemůžou divit, že nestíhají všechen ten balast číst. Lidé, kteří jsou denně na FB, tak generují opravdu velké množství obsahu. Nejhorší na tom je, že algoritmy Facebook preferují multimediální obsah a tak musíte sledovat vyfocené jídlo, inspirativní moudra, vtipné obrázky a fotky dětí/domácích mazlíčků. Ano přesně ty věci, které mají většinou nejvíce interakcí, což je také měřítkem úspěchu.

Facebook by měl své uživatele vzdělávat a z mocných algoritmů udělat pomocníky, nikoliv pány. Udělat nějaký interaktivní tutoriál, kde si lidé budou moct dělit příspěvky do tématických skupin a tyto tématické skupiny opravdu respektovat. Například Google plus má velmi dobře udělané kruhy.

Algoritmy by zase pomohli s identifikací obrázků. Když umí rozeznávat lidské obličeje lépe než člověk, tak ať poznají co je na fotce a dějí k tomu hashtag. Já si pak nastavím, jak moc který hashtag potřebuji vidět (podobně jako v Google News). Obdobně u textů, videa, sdílených zpráv.

Jednoduše dát více prostoru uživatelům.

Facebook vs Twitter

Co jsem začal věnovat čas diskuzním skupinám, došlo mi jaký velký rozdíl je mezi obsahem na Twitter a Facebook. Twitter je pro mě o faktických informacích. 140 znaků také neposkytuje prostor pro jakékoliv úvahy. Naopak Facebook má blíže k blogu a sdílení osobních názorů. Pokud sháníte uživatelské zkušenosti, tak mi přišly právě uživatelské skupiny daleko lepší než Twitter. Co se týká podkladů pro tvorby článků, tak Twitter je super na to být mezi prvními kdo se podělí o nějakou novinku, diskuze na Facebook jsou zase ideální pro návody. Zjistíte nejen s čím mají lidi problém, ale také jak jej nejčastěji řeší. Takže můžete svůj step by step tutoriál udělat opravdu na míru.

Závěr

Hmm původní téma mi trochu uteklo :) Ale ono v podstatě není moc o čem psát. Facebook si zvolil pro 1,4 miliardy svých uživatelů směr a tím chce jít.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „Facebook opět vylepšuje řazení příspěvků – více přátel, méně informací“

  1. Facebook by především měl přestat rozhodovat za uživatele. Když si přihlásím nějakou skupinu, tak CHCI vidět její obsah. A naopak u placených nesmyslů ho vidět NECHCI. FB samozřejmě dělá přesný opak a neustále mi vnucuje nesmysly, reklamu a dokola cpe nahoru do feedu pořád totéž.

    Když něco vidět nechci, nejsem nesvéprávný a prostě si to odhlásím nebo zruším sledování. Ideální by bylo mít několik timeline, jednu třeba pro opravdové blízké kamarády a rodinu, další pro skupiny. A mít volitelné nastavení soukromí pro tyto možnosti.

Komentáře nejsou povoleny.