Axel Springer porazil u soudu AdBlock, nemusí platit za umístění na whitelist

Společnost Eyeo GmbH, která stojí za oblíbeným rozšířením do prohlížečů na blokování reklam AdBlock Plus, jistě znáte. Možná ale nevíte, že jejich obchodní model je postavený na vybírání poplatků od velkých reklamních sítí, za to že budou umístěny na whitelist (seznam povolených webů). Samozřejmě pokud splní i další kritéria.


Není přesně známo kolik si za umístění na whitelist platí velcí hráči jako je třeba Google, ale málo to rozhodně nebude. Paradoxně tak přispívají na další vývoj blokování reklamy. I když trpí tím spíše ta konkurenční. Mimochodem právě zavedení whitelistu s “přijatelnými reklamami” vedlo k forku AdBlock Plus na projekty AdBLock Edge a AdBlock Lite, které si šly vlastní cestou.

Tento postup se však nelíbil velkému německému vydavatelství Axel Springer. To se rozhodlo společnost Eyeo GmbH zažalovat. V pátek 24.6.2016 rozhodl německý nejvyšší soud, že nemusí nic platit za umístění na whitelist. Soud nižší instance přitom v dubnu 2015 rozhodl ve prospěch Eyeo GmbH.

Jeden ze zakladatelů Eyeo GmbH Wladimir Palant komentoval rozhodnutí soudu, že za normálních okolností by Aexl Spinger spadal do kategorie velkých vydavatelů, kteří musí platit. Ovšem v tomto speciálním případě se tomu vyhnou. Jen pro zajímavost 90% společností na whitelistu za to neplatí. Samozřejmě zdali se reklamy Axel Springer dostanou také na whitelist, rozhodne jejich detailní prozkoumání.

Axel Springer tedy ještě nemá vyhráno. Pokud Eyeo GmbH posoudí jejich reklamy jako agresivní či jinak nevhodné, tak se na whitelist nedostanou a celý soud byl v podstatě jen ztráta času.

Je také otázkou jak na rozhodnutí zareagují ostatní na whitelistu, kteří už tam jsou a v Německu platí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář u „Axel Springer porazil u soudu AdBlock, nemusí platit za umístění na whitelist“

  1. V podstate je to celkom slušné vydieranie aby spoločnosti museli platiť za pridanie na white list. A celé to môže dopadnuť ajtak že tá spoločnosť posúdi tie reklamy ako príliš agresívne a Axel si môže len pískať a nepomôže mu žiadny súd.

Komentáře nejsou povoleny.