Jaký potenciál by měl vyhledávač Wikipedie?

Poslední dobou se diskutuje o vyhledávači od Wikipedie. Knight Foundation na něj vyčlenila 250K USD. Měl by vyhledávat informace na Wikipedii a spřátelených projektech. Ačkoliv Wikimedia Foundation tvrdí, že nechtějí postavit další Google, rozhodně by mu mohli být zajímavou konkurencí z pohledu dat, které by takovýto vyhledávač poskytoval.

Wikimedia Discovery

Název nového vyhledávače je Wikimedia Discovery, původně se o něm psalo jako o Knowledge Engine. Má být bez reklam, které by ovlivňovali výsledky a také vás nebude nijak šmírovat. Ze začátku bude poskytovat vyhledávání na Wikipedii a spřátelených projektech. Plánuje se také propojení s U.S. Census Bureau, což je obdoba našeho Statistické úřadu ovšem zaměřená na sčítání lidí.

Tím to ale nekončí Wikimedia Discovery by měl být postaven na open data konceptu. Tedy že si na jeho datech můžete postavit vlastní vyhledávač.

Jen pro zajímavost Wikipedia se o vlastní vyhledávač pokusila v roce 2009. Nazýval se Wikia project, ale byl zrušen z důvodu nezájmu.

Síla dat na Wikipedii

Jakmile máte slovíčko a hledáte k němu význam, tak minimálně anglická Wikipedie zná odpověď téměř vždy. Ať už jsou to odborné výrazy anebo v poslední době i historické události. A označení historické, může být i pár dnů zpět. Popravdě i u české Wikipedie jsem byl mile překvapen jak dokáže reagovat na nedávné významné události. Například článek Teroristické útoky v Paříži v listopadu 2015, je zpracován velice kvalitně, bez zbytečností a nezaujatě, že to u českých medií nemá konkurenci. Navíc neustálé doplňování informací do článku vede k lepší přehlednosti. Díky prolinkování také nemusí průběžně vysvětlovat kdo je kdo anebo co je co. Tento koncept překonává tradiční pojetí informací v médiích.

Velice se mi také líbí informace o filmech a seriálech. Tady snad ani konkurenci nemá. ČSFD a podobné projekty jsou daleko za ní. Pomineme li tedy opravdu speciální tématická diskuzní fóra, kde lide staví své úvahy na dohadech, které by na Wikipedii nepřežily.

MediaWiki

Samotná Wikipedie a její spřátelené projekty jsou sice super, ale pokud je rozšíříte o projekty na mediawiki, tak se posunete na úplně jinou úroveň. Pamatuji si jak jsem hledal informace o Pokémonech a dostal jsem se na projekt nadšenců, který byl postavený na MediaWiki. Bylo tam naprosto všechno. Pročítal jsem si to snad hodiny a přitom na emulátoru procházel lokality, abych nachytal svůj tým jen z dračích pokémonů. Nedávno jsem takto sháněl informace o postavách z Heroes of the Storm, předtím zase Diablo 3 a Hearthstone. Všechno jelo na MediaWiki a bylo to doslova vymazelené do naprostých detailů.

Pokud by se vyhledávač Wikipedie spojil s těmito weby, tak má snad kompletně všechny informace. Vyhledávání v mnoha znalostních bázích po celém světě s jednotným konceptem, který všichni znají.

Wikipedie vs Google

Pokud by si všechny projekty na MediaWiki dali noindex, co by zbylo z Google? Blogy, magazíny, komerční stránky a spousta reklamy. Stačilo by to?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „Jaký potenciál by měl vyhledávač Wikipedie?“

  1. No tak nápad je to hodně pěkný. Nevěřím ale tomu, že kdyby se vyhledávač stal hodně využívaným, že by stále byl bez reklam,zdarma a bez šmírování. Data jsou dneska velice důležitá a cenná.
    Rád ale projekt, který bude konkurencí uvítám a to jako uživatel.
    A co si představit Google bez reklam a nebo s minimem reklam? :)

  2. Síla wikipedie je hlavně v tom že je zcela uměle tlačena Googlem vždy a ve všem na 1. pozici vyhledávání – protože si z ní bere obsah a nepotřebuje nějaké žaloby.

    V momentě kdy by měl G pocit, že ho Wiki nějak byť nepatrně ohrožuje ze dne naden přesane být wiki na prvním místě a spadne jí návštěvnost o 80%…

Komentáře nejsou povoleny.