Ten Microsoft snad dělá všechno proto, abych začal používat něco jiného

Můj milí deníčku, dneska mě opět naštval Microsoft. Být to webhostingová společnost už migruju jinam. Jenomže není a nikdo mi nezaručí, že to co mi funguje na Windows pojede i na jiném operačním systému.

Produkty Microsoft používám už hodně dlouho. Začínal jsem na MS-DOS, pak si vyzkoušel Windows 3.1, Windows 95, Windows 98, Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Windows 7 a poslední Windows 8.1. U každého byla nějak ta drobná komplikace, ale popravdě teprve s Windows 8.1, už to přestala být sranda.

Windows 8 jsem dostal k notebooku. Nelíbil se mi, protože mi chybělo tlačítko Start a k němu navázané vymoženosti. Například připnuté oblíbené programy a k nim pak poslední otevřené soubory s možností jejich připnutí. Otvírám takto desítky dokumentů a mám v nich pořádek. Ale budiž. Představa, že má metro interaktivní “ikonky” mi přišla zajímavá. Mít tam například rovnou výstup monitoringu anebo nějaké miniatury oblíbených stránek jako kachličky v Opeře, je prostě pokrok. Po pár testováních jsem se nedostal ani k tomu interaktivnímu. Plocha je plocha. Ale metro jsem bral jako bonus, ke kterému se jednou vrátím. Jenomže pak přišel Windows 8.1.

Špatný rozjezd s Windows 8.1

Na Windows 8.1 bych normálně nepřešel. Pokud něco funguje, tak to neměním. Jenomže tam byl příslib právě tlačítka Start. Nechápal jsem proč se stahuje přes 3 GB aktualizací kvůli pár změnám. Ale bylo mi to tak nějak jedno. Svou blbostí jsem nevěnoval pozornost tomu co se tam píše a vyplnil nějaké nesmyslné údaje pro tuším Windows Live, či co to je. Říkal jsem si, že tyto služby stejně nikdy používat nebudu. Mám lokální účet a chci aby tam všechna data i zůstala. Co potřebuju mít přístupné online je v DropBox, tak proč to řešit přes cloud.

Jó jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že se nepřihlásím, protože Windows 8.1 odteď používá online přihlašovací údaje a ty lokální jsou mi naprd. Přiznávám moje chyba mám si číst, co se při aktualizaci píše. Alespoň, že ten email jsem použil opravdový. Nechal jsem si zaslat/vytvořil nové heslo a přihlásil se. Přepnul na lokální účet a byl z Windows 8.1 zklamaný. Stahováním aktualizace a instalováním jsem zabil celé odpoledne.

Windows 10

Asi jsem ze staré školy, protože všechno zdarma považuji za podezřelé. Znáte to: “Když je produkt zdarma, tak vy jste produkt”. Prostě si chci koupit operační systém a k němu zákaznickou podporu. Jak je to s tím sbíráním dat nevím, ale pro mě je můj operační systém soukromým prostorem, kam nechci nikoho pustit. Chci jej mít plně pod kontrolou. Vím, že jednou bude všechno v cloudu a hardware budeme potřebovat jen k připojení, ale i tam by to mohl být zašifrovaný kontejner, který bez klíče bude jen jeden velký soubor. Prostě jej zatím nechci. Na druhou stranu jsem samozřejmě zvědavý. Stále čekám na technologie budoucnost :)

$Windows.~BT

Asi bych se časem dostal do stádia, kdy bych jej prostě zkusil. Jenomže se mi stala nemilá věc. Našel jsem na disku skrytý adresář $Windows.~BT, který měl 6 GB. Říkám si, co to je? Notebook beru jako pracovní a tak tam žádné experimenty neprovádím. Google naštěstí ví vždy. Jednalo se o kompletní instalaci Windows 10. Bez jakéhokoliv upozornění, natož svolení, si jej Windows 8.1 stáhl. Přišlo mi to jako velký podraz. Možná na to občas zapomínáme, ale jsme zákazníkem Microsoft, který si za Windows zaplatili buď přímo anebo v ceně hardware. Měl by s námi tedy jednat fér. Pokud by mi ta ikonka, co dlouhou dobu otravovala, nabídla, že si tato data stáhne a zůstane tam pro mě do budoucna, tak bych to chápal. Obchodně platí, že lidé se často rozhodují spontánně. Takže když by mě Windows 8.1 opět naštval klidně bych mohl kliknout na vyzkoušet. Silnou motivací by bylo, že aktualizaci nebudu muset stahovat a vše proběhne hned. Prostě jednat se mnou na rovinu. Teď už z principu vyzkoušet Windows 10 nechci.

GWX a TrustedInstaller

Nefér jednání mě přimělo na desktopu, kde mám Windows 7 zbavit se otravné ikonky v liště. Žádné schování, ale prostě se jí zbavit. Stojí za ní program GWX. Dohledal jsem jej v adresáři System32. První překvapení pro mě bylo, že její adresář GWX je schovaný. Tohle rozhodně nepůsobí důvěryhodně. Jako by někdo nechtěl, aby ho uživatel našel. Takhle se chová nějaký adware a ne program, který má seriózně nabízet nového šampiona s dílny Microsoft.

Mávnu nad tím rukou a jdu se kouknout, co se v něm nachází. No a pak mě zamrazilo. Nemám oprávnění se do něj podívat. WTF? Jsem administrátor, jak nemám oprávnění se do něj podívat? Jako v ten okamžik mě na okamžik fakt napadlo, že mám v počítači nějaký malware. Lehká kontrola práv a vidím, že administrátor opravdu nemá přístup do adresáře ani jakkoliv s ním manipulovat. Nad ním je totiž jakýsi uživatel TrustedInstaller. Jako tohle ne. Jsem administrátor a ze své pozice mám právo nárokovat si cokoliv. Fakt už mě popadal enrage :)

Převzal jsem práva k adresáři, vymazal všechny záznamy z registru o GWX a provedl pár dalších úprav. Od té doby jsem GWX na desktopu neviděl a nějak ztratil chuť produkty Microsoft používat…

Závěr

S odstupem několika dnů už nejsem naštvaný, ale znechucený. Microsoft předvedl ukázkový příklad jak někoho naštvat. Potají mu nahrát něco na disk a co možná nejvíce ztížit odebrání. Teď si představte, že bych platil za přenesená data. Těch 6 GB by se celkem prodražilo.

V každém případě Windows 7 si nechám. Je to super operační systém, který mi velice usnadňuje práci a zatím mě v ničem nezklamal. Windows 8.1 má své mouchy a ani po více jak roce a půl si na něj nemůžu zvyknout. Na druhou stranu používám jej jinak a svou práci plní dobře.

Windows 10 je pro mě momentálně ekvivalentem GWX, $Windows.~BT a snahou co možná nejvíce znepříjemnit uživateli možnost svobodné volby. Na férovku se přiznám, že u příštího počítače zvážím Linux, který znám zatím jen jako bezchynou konzoly anebo koupím produkt Apple.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

11 komentářů u „Ten Microsoft snad dělá všechno proto, abych začal používat něco jiného“

 1. Mňa drží na windows už iba The Bat mailový program, ale je to otázka jedného naštvania, kedy aj na pracovnom notebooku zmigrujem na Ubuntu Mint a poštu pop3/smtp do Thinderbirda.
  Som toho názoru, že OS MUSÍ byť plne pod mojou kontrolou, vrátane dát. Nemám chuť mať prihlásenie sa do systému a prácu s ním viazanú na pripojenie do netu. U žiaodneho systémua u žiadneho programu. Niekedy je potrebné byť od siete izolovaný a pracovať.

 2. Hello Mr. Drago. I have some nice idea and insane comparison of 2 top networks which can improve your profits from many of your projects.
  Just visit my page and see how to use 30,000 merchants affiliate programs under one roof.

 3. Přechod z Windows na Linux je brutální, ale na druhou stranu, mít na serveru a desktopu stejný operační systém je někdy docela příjemné.

 4. Pokud Microsoft chápe uvedení desítek jako masivní propagaci Linuxu pro myslící uživatele, pak na to jde dobře. Osobně bych se Windows už nedotkl ani klackem, pokud by pod Linuxem běžel Photoshop jak má. Můj OS je moje soukromá věc a prostě nebude dělat NIC bez mého svolení. Žádné tiché instalace, nevyžádané aktualizace, zobrazování neodstranitelné reklamy přímo v OS, neřkuli šmírování a odesílání mých dat kamkoliv.

  Mimochodem, šmírovací funkce z Win 10 se instalují jako kritické aktualizace zabezpečení a to i BEZ povolení aktualizací, stejně jako GWT. Je potřeba vlézt do aktualizací a smazat je, ale možná tam časem vlezou znovu. TrustedInstaller jde obejít třeba pomocí live CD s Ubuntu, ten žádné zákazy Windows nerespektuje a vidí i smaže cokoliv.

 5. Na NB už mám Win10, ale na pevném raději chci nechat “zlaté” Win7. Tento článek mi to jen podpořil.

 6. Linux (Debian) jako hlavni system pouzivam uz asi 10 let celkem bez problemu. O system se nijak nestaram, proste funguje ( up 132 days). Kdyz potrebuju vyjimecne pouzit nejakou win-only aplikaci tak spustim win7 ve virtualboxu.

 7. Po preítaní tohoto článku dúfam že nikdy nebudem nútená prejsť na Windows 10 … zatiaľ mám W7 a som celkom spokojná. Sice v poslednej dobe som počúvala audiobook o Stevovi Jobsovi a keby ešte žil tak hned by som prešla na apple ale momentálne applu akosi vemľi tiež nedôverujem.

 8. Nikdy mě nepřestane udivovat, ta zatvrzelá snaha podělat si úspěšný bussines model. MS má 20 let monopol, vydělával stovky a stovky miliard na specifickém druhu operačních systémů a díky SW patentům by mohl vydělávat nejméně dalších 20 let, ale nějací degenerovaní manageři si řeknou prostě NE – začnem dělat operační systémy zcela jiného druhu tzv spyware edition co na tom, že si tím nejspíš posereme fenomenálně úspěšný 20 let fungující model co vydělal stovky miliard dolarů :-)

  Aneb když řízení korporací převezmou lemplové co rozumí ho.nu a nedokážou zašroubovat ani žárovku, ale zato maj tu správnou školu, jsou z té správné rodinny a ví jak se někomu zarejt až po podrážky do zadnice…

 9. To je docela kruté, protože desítky se zdály být jako luxusní OS, místo toho, aby se teď antiviry učily rozeznávat nový typ škodlivého softwaru.

 10. Pro mne jsou Win7 nejspíš posledním systémem od MS. Počítám, že tak 3-4 roky mi ještě vydrží. Do té doby se na linuxu doufám bude dát sehnat srovnatelná alternativa pro winscp a notepad++

Komentáře nejsou povoleny.