11 důvodů proč neztrácet čas s propagací na Facebooku

Na Kissmetric vyšel zajímavý článek Should You Delete Your Business Facebook Page? Pokud vám není angličtina cizí, rozhodně jej doporučuji přečíst. S názorem, že Facebook už není co býval, se setkávám často. Na druhou stranu nostalgie je hezká věc, ale občas je to spíše výmluva, proč se neučit nové věci. V každém případě některé body zmíněné ve výše zmíněném článku stojí za zvážení.

 1. Facebook odvádí pozornost od vaší stránky. – Pokud jedete marketing přes sociální sítě je to pravda. Posíláte lidi, aby sledovali novinky právě na sociálních sítích. Oni pak dělají to co říkáte. Pozitivní je, že je máte pohromadě na jednom místě a i ti, kteří by se normálně na váš web nevrátili, vás mohou alespoň pasivně sledovat. No jo ale kolik toho uvidí v záplavě příspěvků?
 2. Facebook reklama je drahá. – Bohužel nejsem schopný posoudit všechny témata, ale rozhodně se zdražuje :)
 3. Facebook stojí čas. – Bezpochyby. Oproti blogu je třeba přidávat příspěvky častěji a neustále lidem odpovídat na dotazy. Facebook navíc supluje funkci zákaznické podpory. Lidé nejsou ochotni psát emaily anebo zatelefonovat. Chtějí odpověď přes soukromou zprávu.
 4. Všechen obsah je Facebooku. – Cokoliv napíšete anebo nahrajete na Facebook je jeho.
 5. Facebook určuje pravidla marketingu. – Marketing pro Facebook je komplexní záležitostí. Pokud změní pravidla musíte se přizpůsobit. Například změna dosahu pro komerční stránky, pokud neplatíte reklamu byla znatelná. Jak bylo zmíněno v článku, všechno co budujete na Facebooku je stejné, jako stavba na pronajatém pozemku, kde majitel může kdykoliv změnit pravidla.
 6. Facebook propojuje vaše obchodní aktivity i s lidmi, o které nestojíte. – Kdokoliv může přijít na vaši stránku a vložit libovolný obsah, který uvidí vaši zákazníci. Nemáte absolutně žádnou kontrolu mimo zakázání přístupu a mazání obsahu. Přitom nevíte kdo proti vám vlastně stojí. Tato skutečnost často vede k nepříjemným situacím, které zvládají často jen profesionálové. Navíc jsou takovéto souboje velice demoralizující a stojí vás čas a nervy.
 7. Neexistují žádné přesné statistiky. – Statistiky na Facebooku jsou zavádějící. Od většiny lidí nemáte žádnou zpětnou reakci. Nevíte kdo komentuje, jaký má k vám vztah a kolik například utratil. Velká část fanoušků jsou falešné anebo mrtvé profily.
 8. Fanoušci nejsou zákazníci. – Každý zákazník něco stojí. Podporu pro něj máte rozpočítanou v nákladech. Nasloucháte jejich stížnostem a zlepšujete vaše služby. Pro Facebook fanoušky to neplatí. Nevíte jestli jsou vašimi zákazníky a jejich reakce jsou zavádějící.
 9. Facebook poskytuje vašim fanouškům informace, které nechcete. – Není nad to, když se zobrazuje reklama konkurence na vašem FB profilu anebo negativní recenze od pochybných lidí.
 10. Facebook je tu aby vydělával peníze, ne šířil kvalitní obsah. – Na tohle nezapomínejte.
 11. Být na Facebooku může v budoucnu znamenat negativní reklamu. – Facebook je neustále spojován s porušováním osobních údajů. Vy jej svými penězi podporujete. Pokud se spustí nějaká antiFacebook kampaň, tak firmy, co jej přestali používat budou ti hodní.

 

V původním článku je důvodů více, ale tyto mi přišli nejlepší. Osobně mám zkušenosti s několika stránkami, které jsem vytvořil. Na férovku. Nikdy se mi nepovedlo z nich dostat nějaká zajímavé čísla oproti Twitter. Chce to jinou strategii a přidávání obsahu. S komunitou je těžší pracovat. Příspěvky je nutné připravit podle druhu fanoušků, přitom v porovnání oproti třeba Google plus, nemáte k dispozici formátování textu. Na zaujetí je málo času a text tlustě anebo kurzívou se fakt hodí.

Tak co investovat čas a peníze do Facebooku i když váš profil není plný internetových mémů?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

6 komentářů u „11 důvodů proč neztrácet čas s propagací na Facebooku“

 1. Jelikož jsem v online podnikání začal relativně nedávno, kdy už FB začal být tak trochu prevít, radši jsem s ním skončil dřív, než jsem vůbec začal. Platit FB za to, že milostivě mým fanouškům zobrazí obsah fakt nehodlám. Kdybych dřív začal, vymyslel bych k FB fanpage alternativu, zaplatil FB naposled za propagaci příspěvku s textem ve smyslu “končíme na FB, pokud s námi chcete být nadále … ”

  jedním z mých důvodů byl tento příspěvek http://www.stevepavlina.com/blog/2011/01/leaving-facebook/

 2. Fcb k propagaci zatím využívám, ale poslední dobou je to slabší a slabší. Trošku lituju, že jsem před rokem zbytečně vyhodil moc peněz za reklamu pro získávání fanoušků. Každopádně se nad tim zamýšlím ani ne tak jako správce Fcb stránky, ale hlavně jako konzument obsahu. Fcb mi často nezobrazuje příspěvky stránek, jejichž jsem fanouškem a tak o spousty věcí přicházím. Takže pokud potřebuju pravidelně sledovat příspěvky stránek, který mě zajímaj nebo abych věděl co dělá konkurence, musim je sledovat přes Twitter. A to je myslim aktuální hlavní problém Facebooku…

 3. S důvody plně souhlasím a FB je pěkná svině co se týká jak invaze do soukromí, tak podpory masivního kradení obsahu a okrádání uživatelů – ti nakonec musí platit za zobrazení svého vlastního obsahu, který si navíc FB uzurpuje. Z tohoto pohledu jsou všechny sociální sítě na jedné lodi – zlodějská a vyděračská pakáž.

  Na druhou stranu bez nich to jde těžko a dostat traffic na nový web je mnohem snazší přes sociálno než přes mocný Google, který nové weby klidně i rok ignoruje. Něco jsem o tom psal – pár triků jak využít FB ve svůj prospěch a dát mu co nejmíň http://diginomad.cz/fungujici-propagace-na-facebooku/ – mám social traffic z FB běžně okolo 30-35 % celého trafficu, takže smysl to má.

 4. Poslední dobou jsem tam taky něco zkoušel a vůbec to není tak dobré, jako jsem to čekal. Už jen neplacené zobrazené je stažené na takovou míru, že to vidí jen pár lidí a když jsem nějaký post chtěl promovat, tak jsem zaplatil dost a nedostal skoro nic. Sice jsem reklamy neměl perfektně vyladěné, ale čekal jsem od toho o dost víc.

 5. V budoucnu chci zkusit web se zaměřením na hubnutí/zdravý životní styl a podobná témata. To by podle mě na facebooku frčelo.

 6. Pracuji teď na jednom moc zajímavém projektu a musím říci že je nutné dodržovat 3 základní pravidla!
  1) Určit si cíle na sociálních sítích
  2) Znát svého fanouška
  3) Nabídnout mu řešení jeho problémů

  Poslední zkušenost s FB:
  Cílovka byla na FB jednoznačně a potřebovali jsme dostat fanoušky do emaildb. Řešili jsme propagaci formou sdíleného článku na e-book ve skupinách.
  Jeden den ve skupině určené cílovce s cca 15k fans
  Druhý den v necílené skupině s cca 50k fans.
  Výsledky:
  Z cílených stránek 30% konverze
  Z necílených stránek 0,01% konverze

  Chce to vážně přemýšlet jako člověk 21. století a ne 20. století!
  Neplatí čím víc fans tím líp dokonce už vůbec ne kupované fans! Stejně tak neplatí čím víc fans to uvidí tím líp!
  V tomhle má FB výhodu v reklamě zacílíte na takovou skupinu která je vaše cílovka a to je pak jízda.

  Tak neskuhrat a makat!

Komentáře nejsou povoleny.