Facebook jako vyhledávač?

Celkem často se setkávám s úvahami, proč ještě Facebook nerozjel vlastní vyhledávač. Má přece spousty sociálních signálů, které by teoreticky dokázali nahradit odkazy, na kterých dnešní vyhledávače staví (ano odkazy jsou naprostý základ). No tedy až na Yandex, ten tvrdí, že už nejsou základem. Navíc má daleko větší možnosti pro personalizováné vyhledávání než Google. A to nemluvíme o lepší kontrole chování uživatele na stránce. Pokud máte na webu tlačítko like tak posíláte Facebooku informace o každém vašem návštěvníkovi.

Tak v čem je problém?

Problém není, je to jen otázka času

Když budete k tématu hledat nějaké informace, tak se od některých odborníků na SEO a SEM, dozvíte, že to je jen otázkou času. Často tipují, že už velice brzo jej v nějaké formě rozjede. Popravdě tohle ale čtu už několik let a prozatím jsou tu jen nepřímé náznaky nějaké testování.

Facebook se chce stát internetem

Další zajímavá myšlenka s kterou jsem se setkal je, že zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg vždy přemýšlel ve velkém. Možná nechce konkurovat Google, ale rovnou jej zničit, tím že přenese obsah internetu přímo na Facebook. Stačilo by pak už jen zakázat indexaci a je konec. Zdá se vám to jako nereálné? Mě se zdálo nemožné, že na Facebooku může být jedna miliarda lidí.

Schválně se zkuste rozhlédnout kolem sebe kolik lidi tráví času na internetu a kolik na facebooku. Pro některé už je v podstatě internet Facebook.

Na druhou stranu lidé, kteří jsou na Facebooku nevytváří obsah. Pokud pominu některé komunity, kde se probírají alespoň trochu zajímavé věci, tak nám zůstávají komerční stránky a ty si za všechno musí platit. A pokud už platíte tak za odkaz na své. No a ten zbytek to jsou jen …

Facebook nemá obchodní model

Pokud byste nějak implementovali vyhledávání na internetu do Facebooku, tak z toho vlastně nic nemáte. To už je lepší současná verze, kde se hledá ve skupinách a stránkách. Samozřejmě pokud by se ve výsledcích vyhledávání zobrazovali pouze výsledky stránek, které si platí za reklamu bylo by to o něčem jiném. Takový SERP, kde jsou jen placené výsledky zní jako bezva obchodní model.

Závěr

Ať je to jakkoliv, pokud Facebook spustí vyhledávání bude to sranda … :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

5 komentářů u „Facebook jako vyhledávač?“

  1. Osobně FB nenávidím, ale díky e-shopu jsem byl nucen přehodnotit svoje emoce a do FB tajů se zakousnout, je pro mě až zarážející co všechno lze využít, každopádně typický uživatel FB o tom nemá ani páru. Je jasné, že FB se bude chtít dále vymezit vůči Googlu, ale žádný strom neroste do nebe a ta urputná snaha posledních měsíců vše zpoplatnit mě FB spíše řadí mezi firmy, které like nedostanou.

  2. Tak ono zanedlouho může přijít nová služba která stávající facebook potopí, prostě nic není jisté všechno je možné :)

  3. No v dnesni dobe, kdy se Evropska komise snazi diktovat Googlu, aby vyhledavac oddelila od ostatnich sluzeb, Facebook na tom v budoucnu bude podobne. A kdybych mel na vyber, tak urcite sahnu po Googlu. Facebook ma obrovske mnozstvi dat, hlavne aktualnich a personalizovanych v cem Google nemuze konkurovat. Kdyz si to clovek veme kolem a kolem, tak jiz funguje vyhledavani podle hashtagu – podobe jako u twitteru – a kdokoliv ma moznost sledovat pod hashtagem napriklad prirodni katastrofu defakto v realnym case. IMHO plnohodnotnej vyhledavac z FB nikdy nebude.

  4. Jan Potůček: před pár dny jsem někde četl, že už to má někdo na svém účtu v ostrém provozu. Takže se asi brzy dočkáme i my ostatní :)

Komentáře nejsou povoleny.