Yandex se přidal ke Google – žádné informace o hledaných slovech už neposkytuje

Největší vyhledávač v Rusku (zhruba s 60% podílem) se přidává ke Google a už nadále nebude předávat dále informace o hledaných klíčových slovech. Jednoduše řečeno u návštěvnosti z něj uvidíte jen Not Provided.

Yandex.ru je nejnavštěvovanější stránka v Rusku a patří mezi jediné čtyři vyhledávače, které ve své zemi mají převahu nad Google (další jsou čínský jihokorejský Baidu, Naver a náš český Seznam.cz). Podle některých zdrojů svou pozici dokázal obhájit díky schopnosti pracovat s ruským jazykem (ohýbání slov – skloňování, časování). Proslul také úmyslem nepoužívat při hodnocení výsledků zpětné odkazy. Yandex mimo vyhledávače také provozuje vlastní email, uložiště, mapy, videa, platební bránu, sociální síť, prohlížeč a spoustu dalších služeb.

Ale zpět k tématu článku. Google spoustu webmástrů, úmyslem neprozrazovat na jaká klíčová slova k nim návštěvníci přicházejí, naštval. Některé magazíny totiž na základě poptávky z vyhledávačů připravili jednou za čas článek. Ono se to možná zdá spíše jako takové malé experimentování, ale na základě těchto dat, je bez nutnosti časově nákladných analýz reálné vytvářet tématické články, co přivedou nové návštěvníky. Navíc sledujete to nejdůležitější – poptávku.

Samotný Google za toto rozhodnutí sklidil kritiku a do jisté míry ztratil i možnost ovlivňovat, co se bude na internetu vytvářet za obsah. Jistě existují další služby Google, které mohou naznačit co právě letí, ale long tail je long tail. Celkem bylo zajímavé jak se následně změnilo rozhraní Google analytics a klíčová slova zapadla někam dolů do podivně znějícího akvizice. Dodnes nechápu proč je tato část v GA takto podivně pojmenována. Jako by už GA nebylo děláno pro webmástry ale spíše odborníky v oboru.

Tím, že se Yandex přidal ke Google mám trochu obavy, zdali se z Not Provided nestane nový trend vyhledávačů. Pokud jej bude následovat Bing, pak i Yahoo! Následovat by mohl i náš Seznam. Popravdě by mě to celkem dost mrzelo. Já chci vědět proč na mé weby lidé chodí a co zde hledají. Pokud mám zlepšit komfort návštěvníků, tyto data jsou celkem důležité.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

6 komentářů u „Yandex se přidal ke Google – žádné informace o hledaných slovech už neposkytuje“

  1. Nebylo by od veci zatlacit na web browsery aby kompletne zrusilo referer. Preci jen proc ma google tajit odkud kam jdou lidi, tohle by mel tajit prece kazdej. Nikdo by nemel mit moznost poznat z jake stranky mu prisel navstevnik. Referer by tedy obsahoval pouze domenu.

  2. Jan: A jakym zpusobem bys meril konverze? Urcite by se to nedotklo PR clanku, ktery je na danem webu jen jeden, ale treba reklama na konci kazdeho clanku. Referal je dulezity.

  3. Unreal: No pokud se k tomuto kroku dostal google tak proc by nemohli ostatni. Stejne jako ted lze z googlu merit konverze bud konkretne na PPC nebo jen priblizne na organic, tj pouze to ze clovek prisel z googlu.

  4. Když vyhledávače neřeknou webmastrum, proč a na jaká slova k nim přišli lidé, o to víc se bude klikat na reklamy ve vyhledávání, protože nebudeme vědět, jakou poptávku uspokojovat. Bude to střílení naslepo (zčásti) a google si mne ruce. A v nich prachy.

Komentáře nejsou povoleny.