.xyz je po třech dnech čtvrtá nejregistrovanější sTLD

V pondělí byla spuštěna registrace nové domény prvního řádu .xyz a dnes už jich je celkem zaregistrováno 38.163, což jí řadí na čtvrté místo za .berlin, .guru a .club. Pokud jste zaskočeni, jak takováto doména vůbec mohla přesáhnou řekněme tisícovku těch nejhodnotnější klíčových slov, tak nejste sami. Taky mi to hlava nebrala dokud jsem nenarazil na článek s vysvětlením.

Háček je v tom, že registrátor NetSol ( Network Solutions, LLC) je rozdával zdarma všem svým zákazníkům. Téměř 27.000 .xyz obdrželi jejich zákazníci, jako ekvivalent ke své .com doméně. Možná si říkáte, že to je přece super. Ovšem autor zmíněného článku (zdroj na konci) se pozastavuje nad praxí jak se to stalo. Doménu jste totiž získali automaticky. Jedinou možností bylo v propagačním emailu kliknout na odkaz, že jí nechcete, což je tak trochu opakem běžné praxe, kdy naopak musíte o službu požádat. Stačí tedy, aby na ně byl nahozen autorenew (automatické prodloužení) a můžete se příští rok divit. Podobným způsobem se mi prodražilo několik domén u GoDaddy. Člověk si nevšimne že jej mají implicitně nastavené. Peníze za takto prodloužené domény zpět většinou nezískáte, protože je nemůže dostat ani registrátor.

Na druhou stranu se může jednoduše jednat jen o propagační akci, jak zpropagovat novou sTLD. Nemusíme v tom hned vidět nějaký problém. Za rok a pár měsíců k tomu, skoro všechny propadnou, ale po tu dobu, bude .xyz okupovat přední pozice žebříčku nových domén. I tak se dá dělat reklama.

No a co se týká samotné .xyz. Tak spíše působí jako vtip. Kdo by tohle vůbec mohl používat?

Zdroj: .xyz launch inflated by massive NetSol giveaway


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

6 komentářů u „.xyz je po třech dnech čtvrtá nejregistrovanější sTLD“

  1. taky mi hlava nebere, kdo by to mohl využívat… to guru třeba smysl dává…

  2. niekto takúto doménu určite využije ale aby sa využívala nejako hromadne tak to určite nie. Ale celkom zaujímavý spôsob ako ju spropagovať.

  3. Dlouho jsem váhal, zda si nějakou XYZ doménu zaregistrovat. Nakonec jsem vzal jeden kousek, protože na druhou stranu je to v současné době jedna z mála univerzálnějších nGTLD domén, která má jen 3 znaky. Tedy z těch, co se již dají registrovat. Např. doména CAB (přeneseně taxík) je příliš specifická, UNO použitelná de facto pouze pro španělské, italské a portugalské weby a RED je vázána na barvu. Doména RED se údajně docela chytla v Kanadě (červená je národní barvou), když tamní obyvatel nenajde nic volného ani na národní doméně CA. Ještě tu máme domény KIM (v KLDR je třeba využijí členové strany) a INK, tedy inkoust (spisovatelé, tiskárny?). Když to shrnu, tak kromě domény XYZ je z těch tříznakových celkem použitelná ještě ONL – zkratka pro online. Tu si docela oblíbili Holanďané, jejichž národní doménou je NL. Příliš nerozumím té honbě za doménami typu GURU, CLUB, TIPS apod., když před spuštěním nGTLD spousta lidí ohrnovalo nos i nad INFO, která se dá použít téměř na cokoliv. Vyjímkou z těch víceznakových je snad jen doména EMAIL.

  4. XYZ pro nás zní divně, ale v angličtině z ní mnohem lépe “eks-waj-zet”. Takže potenciál, i přes tu free kampaň, to smysl má.

  5. Neni, to byl podvod. Daly je zdarma vsem .com zakaznikum NetSol bez jejich vedomi. Maji z toho ted negativni PR.

  6. Petr: v USA je to ex-wy-zee
    zet je v UK

    nikdo tu domenu nepotrebuje a proto ani neregistroval

Komentáře nejsou povoleny.