Může Twitter pomoct u přírodních katastrof?

Po velkém zemětřesení v Japonsku vědci zkoumali zprávy na Twitter podle místa odkud byly zaslány. Zjistili, že ve většině případů seděly. Okamžitě vznikla myšlenka, že by v budoucnu mohli pomoct při podobných katastrofách. Vědět kde se zrovna chvěje země je totiž pro další předvídání zemětřesení důležité, zvláště pokud by hlášení bylo dostatečně rychlé. Stačilo by, aby Twitter poskytoval data pro projekt ShakeMaps (mapy, které v reálném čase ukazují otřesy a jejich intenzitu).

Teorie byla prověřena u zemětřesení v Los Angeles. Na specifické pojmy (earthquake atd.) se zvedl počet zpráv ze zhruba 50 na 24 tisíc. Což ukazuje, že by vše mohlo celkem dobře fungovat. Ono i dává smysl. Lidé sebou nosí chytré telefony pořád a neváhají se podělit o každou zajímavost či podivnost s kterou se setkají.

V současné době je vše ve stádiu analýz a příprav. Vše je o sbírání informací a jejich následném vyhodnocování. Včas zachytit malé otřesy v určitých lokalitách může vést k předvídání větších katastrof. Systém včasného varování by tak mohl zachránit daleko více lidských životů. Popravdě nakonec by z těch sociálních sítí bylo alespoň něco užitečného :)

Tak a teď se schválně zamyslete. Jaké asi zbraně mají k dispozici velké korporace, které mají celé vývojové týmy na sledování sociálních sítích. Jak asi dokáží sledovat a hlavně předpovídat co se bude s jejich značkou dít. A co teprve až dojde na politiku. Právě na sociálních sítích totiž často zažehne plamínek odporu.

Zdroj: Can Twitter Help After Natural Disasters?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

4 komentáře u „Může Twitter pomoct u přírodních katastrof?“

  1. Tak určitě to velkou šanci má, nicméně zrovna u zemětřesení se nabízí otázka nakolik to bude použitelný v případě výpadku pozemních stanic :-)

  2. Tento článek mi připomněl týpka, který byl lyžovat a spadl do rokle. Měl vykloubené rameno, loket a koleno. Satelitním telefonem napsal na facebook status, kde je a že jej má někdo přijít zachránit. Sice nechápu, proč tím telefonem nezavolal, ale to je vedlejší. Jinak to bude určitě dobré, protože sociální sítě jsou rychlejší (nebo možná aktuálnější) než třeba televizní noviny.

  3. Může pomoct do té doby, dokud nespadne barák i s lidma:) Spíš bych to bral jako takového pomocníka v záloze..

  4. ale je to aj celkom divná logika miesto toho aby sa ľudia zachraňovali a utekali, prip. sa skryli tak musia dať status na FB alebo Twitter že práve zažívajú zemetrasenie

Komentáře nejsou povoleny.