Zajímavá metoda vylepšení affiliate webů

Dneska jsem v rámci sledování jednoho brandu narazil na další celkem hezky udělaný affiliate web. Sice se tváří jako seriózní blog, kde se autor dělí o své zkušenosti, ale články a zvláště recenze obsahují nenápadné nabádání ke koupi určité služby od konkrétního poskytovatele. Samozřejmě vše působí, že je jen autor nadšen a fanouškem, takže se dělí spontánně. Ovšem, když trochu zapátráte tak zjistíte, že provozovatel stojí za dalšími projekty v obdobném duchu. Ale tak to vlastně má vypadat. Motivovat člověka ke koupi funguje určitě více, než mu jen suše předložit parametry.

Co mě ale v tomto konkrétním případě zarazilo, byl affiliate odkaz. Po přečtení části článku jsem si byl totiž jistý, že se jedná o affiliate počin, ovšem když došlo na odkaz, tak ten tam nebyl. Trochu ve mě hrklo. Že by se jednalo spíše o hodně kvalitní pay per post reklamu anebo rovnou reklamní článek? Nakonec jsem detailněji prostudoval odkaz a zjistil jsem zajímavou věc. Vždyť on odkazuje na překlepovku. Je tam pomlčka. Zkusím prokliknout  … a už jsem na stránkách provozovatele a ocejchovaný affiliate koláčkem. Tak to je moc hezké.

Tato metoda se používá. Byl jí věnovaný i jeden článek o affiliate marketingu, kdy člověk zpracoval kvalitně návod odkázal na překlepovou adresu a zkoušel kolik odkazů vznikne právě na tuto překlepovou verzi. Výsledek nebyl sice nijak zajímavý, aby stálo za to odkoupit překlepovky od domainerů (což bylo téma), ale došel k závěru, že se vyplatí si pořídit doménu TM-prodávánáslužba.tld. Na takovouto doménu pak cílit své aktivity.

Jsou affiliate odvětví, kterým snad jakýkoliv affiliate odkaz neublíží. Ovšem pak jsou tu taková, kde se najdou lidé, kteří odkaz odstraní účelně. Anebo podobně jako já používají pro procházení služeb a nákup odlišné prohlížeče z pocitu zvýšené bezpečnosti. Takže pokud uvidím třeba zajímavou nabídku webhostingu tak si jí projdu v IE a koupím ve FireFoxu.

Většina affiláků “maskuje” či spíše “zkrášluje” affiliate odkazy pomocí zkracovačů URL. Například pro WordPress se používá super plugin Pretty Link Lite. Na rozdíl od přímého odkazu máte sami přehled kolik toho posíláte ven. Samostatná doména ale má stejné výhody. Můžete na ní monitorovat a odkud a kam posíláte návštěvníky. Navíc není problém vytvořit statickou mezistránku (máte nárok na slevu, vyhráli jste, kód pouze pro VIP atd.). Teoreticky i přenositelost, pokud budete mít například .cz variantu. Ovšem to už jsme trochu moc daleko a spíše se dostáváme na zakázané území cybersquattingu, takže pokud o této variantě uvažujete určitě by stálo za to nejdříve se zeptat affiliate managera programu zdali s tímto nebudete mít problém.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

9 komentářů u „Zajímavá metoda vylepšení affiliate webů“

  1. Vetsina affiliate programu zakazuje pouziti jejich TM v nazvu domeny, timto si dotycny rika jen o problemy..

  2. Proč maskovat affiliate odkaz, když je to hezky psané jako blog pro opravodvé lidi, kteří tam i patrně chodí a takoví lidé jistě nezkoumají zda je za odkazem ještě nějaké číslo či affil značka? A vůbec, i když jste odborníci a víte, že to je affil odkaz, je to nco jedovatého? NO A CO!!! prostě neřešte a klikněte. :-)

  3. Tohle uz leta, jeste na vyssim levelu dela Hulan propagaci vse co je od MS. A dela to fakt dobre. Nikdo nepozna ze je placenej bokem.

  4. Některé affiliate systémy se orientují podle refereru. Takže odkazy jsou čisté a krásné :)

  5. Přesně jak píše Drupal man. Proč maskovat affiliate odkaz? Většina lidí ani netuší, že nějaké affiliate existuje. Bohužel na druhou stranu česká mentalita u těch co znají affiliate taková, že když z toho nemám nic já, tak ty taky ne. Tzn. poznal jsem tvůj affiliate odkaz, tak ti na něj určitě nekliknu. Naštěstí, takoví lidé nečtou mé magazíny.

  6. Mě se celej ten affiliate svět docela příčí. Buď ať se odkazuje viditelně a bez lží, nebo vůbec. Tyhle blogísky jak je produkt úplně úžasnej a že ho musí návštěvník mít je naprostá šmejdovina. BFU jsou v dnešní době docela chudáci…

    • Michal Súkup: – TM je zkratkou pro Trademark (obchodní značku), ve většině případů je myšleno registrovanou (Ochranná známka).

Komentáře nejsou povoleny.