Americkému senátorovi se nelíbí doména .sucks

angry-unhappyAmerický senátor Jay Rockefeller před pár dny apeloval na ICANN prostřednictvím otevřeného dopisu ať nedá zelenou doméně .sucks. Údajně bude pro internet spíše přítěží. Společnosti si budou muset tuto doménu registrovat, protože se vystavují nebezpečí, že to udělá jejich konkurence. Pro spoustu menších organizací, zvláště těch neziskových, to bude jen přítěží. To platí i o lidech, kteří jsou nějakým způsobem na internetu známý.

ICANN zatím o doméně nerozhodl. V současné době o ní mají zájem tři společnosti – Donuts,  Top Level Spectrum a  Vox Populi Registry. Všichni z nich tuto doménu obhajují zhruba stejnými argumenty. Chtějí místo, kde by si lidé mohli svobodně postěžovat a společně diskutovat o tom co se jim nelíbí. Ostatně o tom také internet je.

Argumenty pro .sucks

Internet je svobodné místo, kde by měl mít každý možnost vyjádřit svůj názor. Předpokládá se, že každý BFU má dostatek rozumu, aby si informace přečetl a následně zvážil nakolik je daná informace pravdivá. Vždy se dá najít i protiargument. Rozhodnutí je pak na každém z nás čemu chceme uvěřit.

Pokud chci někoho pomlouvat, tak si na to můžu pořídit jakoukoliv doménu. Můžu vsadit na národní či nadnárodní. V případě, že mám strach existují i alternativy jako .onion. Navíc se dá předpokládat, že domény .sucks budou pod daleko větším drobnohledem, takže anonymita zde bude náročnější záležitostí než u ostatních TLD.

Argumenty proti .sucks

Prevence je většinou levnější než hašení problémů. Takže si umím představit, že některé společnosti si doménu koupí, aby předešli dalším nákladům. Jsou to náklady navíc, za které nic navíc v podstatě nezískáte. Jménospolečnosti.sucks šikovný pracovník na obchodním oddělené určitě dokáže přetvořit ve vtipnou minisite. Ovšem už je tu ta nutnost koupit si doménu, zvláště pokud se weby na ní stanou velice oblíbené.

Pokud většina obsahu na doméně bude negativní anebo recesistický, můžou na ně také tak začít pohlížet vyhledávače. Vzpomeňme například na .info. Ta to dřív měla z Google těžké. Dodnes jí někteří domaineři nevěří.

Závěr

Podle mě doména .sucks na internet prostě patří. Nové TLD jsou prostě nové. Neměly by být jen dalšími TLD, ale tak nějak rozšířit internet. Já osobně by jsem třeba do SEO.sucks rozhodně šel :)

Tak co myslíte?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

7 komentářů u „Americkému senátorovi se nelíbí doména .sucks“

  1. Já myslím že má ten senátor pravdu, k čemu je doména s takovou koncovkou? Co má jako představovat? Chápu nové TLD jako .sex nebo .travel atd. Ale k čemu je dobrá koncovka .hovno? Co bys například u nás udělal na doméně s takovou koncovkou. Snad nějaký fany web pro pupínkáče, ale co jiného by si kdo udělal na takové doméně. Proto mi přijde zbytečné, aby vůbec existovala. Kdo bude chtít nějakou firmu nějak znevážit, udělá to i bez této koncovky, proč ale k tomu přímo vybízet.

  2. Souhlasím, skvělé na hate weby. Navíc lidi jsou opravdu kreativní a s touhle koncovkou by mohlo pribyt spousta zajimavych projektu :D

  3. Tak jako vždy, regulace v konečném důsledku udělá více škody, než užitku. Když se ozve nějaký senátor nebo jiný politik “ve jménu věci”, tak je vždy za tím nějaká kulišárna anebo snaha se zviditelnit.

  4. ona je veľmi ťažké posúdiť, či je vhodné aby existovala takáto domena, pretože ak už raz povolia podobnú doménu, tak čo môže prísť v budúcnosti. Teoreticky môžu vzniknúť ešte viac znevažujúce domeny

  5. Myslím že to smysl nemá. Obvykle s podobnými regulačními nápady politiků nesouhlasím ale tady si myslím že senátor má pravdu. Když bude někdo chtít hatovat může si přece klidně zaregistrovat jinou doménu npř ihateněco.com

  6. Chápu nové TLD jako .sex nebo .travel atd. Ale k čemu je dobrá koncovka .hovno? Co bys například u nás udělal na doméně s takovou koncovkou. Snad nějaký fany web pro pupínkáče, ale co jiného by si kdo udělal na takové doméně.

Komentáře nejsou povoleny.