Po 3 dnech registrováno přes 20K .guru domén

Po třech dnech od volné registrace pro všechny za stejnou cenu (25 USD), je registrováno více jak 20 tisíc .guru domén. Na jednu stranu to působí celkem dobře. Spousta lidí je určitě překvapeno. Takový ohlas správce domény Donuts (respektive společnost Pioneer Cypress) jistě nečekal.

Pro srovnání doména .aero (spuštěna 2008) anebo .travel (spuštěna 2005) nikdy takového počtu nedosáhly. Ovšem také mají určitá omezení a není zas tak lehké se k nim dostat. Naproti tomu třeba .me to zvládla do 24 hodin. I když je pravdou, že tam se jednalo o ccTLD a na úspěchu se silně podepsal GoDaddy, který je tlačil jak to jen šlo.

No máme za sebou první čísla, která vypadají opravdu slibně. Donuts může být spokojený. I díky early access programu už má náklady na pořízení domény od ICANN zpět. Tuším, že cena za vlastní doménu prvního řádu je 185K USD. Teď se ještě poveze na vlně lidí, kteří se rozhodnou dodatečně nastoupit, a pak se uvidím. Nejsem si jistý jestli se u .guru budou pořádat aukce prémiových kousků.

Popravdě moc hype kolem nových koncovek nesleduju, ale možná by jsem si jednu jen tak pro osobní testování a zábavu pořídit mohl. I když co se objevila nabídka i u nás, tak jsem zaváhal se seo.guru Ta ale šla tuším 31. ledna v early access za 1200 USD.

Závěr

Když jsem si zkoušel, které domény jsou volné, tak toho bylo celkem dost. Sice už neseženete pujcky.guru anebo dovolena.guru ale třeba letenky.guru je volná. Mě to slovní spojení ale nějak prostě neladí. Tyto nové TLD mají v sobě nějaký potenciál plynoucí právě z domény prvního řádu. Když jej zabijete obecným i když velice drahým slovem, tak z ní mám pocit bezcennosti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

7 komentářů u „Po 3 dnech registrováno přes 20K .guru domén“

 1. je zajimavé to sledovat, a jsme svědky velké události a jsem zvědaví jak to dopadne… zatím to tlačít domaineři…

  už jsem měl také nutkání si něco pěkného zaregistrovat, ale prostě to slovní spojení s českým slovem mi nejde dohromady…

  ještě ty 4 znaký celkem jdou ale takhle dlouhý koncovky mi nepříjde dobré řešení

 2. Souhlas: ale třeba letenky.guru je volná. Mě to slovní spojení ale nějak prostě neladí.
  Má to asi stejnou hodnotu jako letenky.ml. Pro cz toho bude nepoužitelného více.
  Jinak jak je psáno, jedná se o předregistraci, kdy v případě více zájemců bude spuštěna aukce.

 3. také mi to pro české projekty nepřijde ideální, možná je lepší počkat si na další lepší koncovky

 4. možno sa tak dobré predávajú aj kôli špekuláciam, keď niekto očakáva, že takú domenu v budúcnosti môže pekne speňažiť. guru domena sa pre české a slovenské projekty príliš nehodí

 5. Souhlasím, že na české a slovenské projekty se .guru domény příliš nehodí, každopádně je to velká příležitost, jak získat zajímavé domény (pro projekty / spekulaci). Trochu mě mrzí, že jsem si nechal uniknout doménu restaurants.guru. Ještě v pátek byla volná, ale příliš jsem otálel.

  Asi nikoho nepřekvapí, že L a LL domény už jsou vyprodané. Z LLL.guru domén už je prodáno více než 10% (pouze odhad, podle toho jak jsem domény projížděl). Většina domén které dávají smysl jako slovo nebo zkratka už je prodána. Trošku jsem se snažil a probral všechny LLL.guru domény a vybral z nich pro vás ty, které jsou docela zajímavé:
  http://pastebin.com/sxrzGGje

  Třeba to někdo z vás využije.

 6. Na jednu stranu mě počet registrovaných domén nepřekvapuje, přeci jen v anglicky mluvících zemí se to dá i celkem využít, ovšem v ČR je to bohužel naprosto k ničemu a podobně jsou na tom i všechny další nové koncovky.

 7. Docela by mě zajímalo kolik nových TLD se vůbec chytne. Bude dlouho trvat než (jestli) si lidi zvyknou. Mimochodem Czech.guru doménu si pořídil jeden z nejznámějších doménových spekulnatů ,prý jako jedinou.

Komentáře nejsou povoleny.