Nahraje pokles TV reklamy v Česku internetu?

neutral-conflicting-emotionsZačalo to krásnou debatou na Webtrhu 23% uživatelů blokuje reklamy, nejvíc lidé s FF/Chrome, hráči, čtenáři technologických zpráv a komiksů, která se hezky rozjela. Do té doby jsem tak nějak odhadoval počet uživatelů software na blokování reklam v řádech jednotek procent. Toto číslo mě poměrně překvapilo. Takovéto množství uživatelů totiž už musí mít podíl na trh s internetovou reklamou.

Když k tomu přidáme poměrně očekávané zprávy o poklesu příjmů z televizních reklam. V ČR to dělá slušných -10%. Jak ale zmiňuje článek hodně se na tom podílela Nova, která se nedohodla s velkými agenturami na cenové politice. V každém případě peníze na reklamu se prostě musí utratit a to co možná nejefektivněji. Pokud chcete být nejlepší na trhu musíte o tom lidi přesvědčovat co to jen jde. Jinak se před vás dostane někdo jiný.

Není moc způsobů jak utratit hodně peněz za reklamu. Internet se zdá být v tomto ideální, protože se navíc dá měřit nejen návratnost ale hlavně efektivita. Zjistíte kolik jste oslovili lidí a to je u brandu celkem důležité. Navíc na internetu je spousta lákadel jako třeba sociální sítě. Tam se dá utrácet o sto šest a nejen za reklamu :)

Ale o tom jsem psát nechtěl. Další zajímavé vlákno na webtrhu bylo Srovnání adsense meziročně – letos krize? Moc lidí se sice nezapojilo, ale není nad to porovnat CPM a CPC s ostatními. Něco jsem probral i s lidmi soukromě a pokles zobrazených reklam opravdu ukázal, že lidé co mají weby s meme komiksy a vtipnými obrázky/videi často trpí na AdBlock. Dokonce někdo mi říkal že nebýt uživatelů s IE, kteří opravdu téměř nepoužívají AdBlock tak by to zabalil. Proto pokud budete vidět zajímavé nabídky na prodej podobných webů s obrovskou návštěvností, je třeba toto brát v potaz. Stálice jako AdSense zde bude mít problém a chce to uvažovat o dalších formách monetizace.

Jinak když se udělá medián tak se dostaneme z dlouhodobého hlediska k určitému růstu CPC. I když to je problém určit podle odvětví, protože většina lidí co poskytla data využívá cílení podle zájmů a remarketing značně zkresluje. Za poslední rok to u některých lidí dělalo i přes 30% impresí. Jen pro zajímavost větší reklamní plochy (970×90 a 728×90) měly přes 40%. Přitom CPC u těchto ploch a cílení bylo až na pár výjimek přes 10 CZK. Čísla jsou postavená na cca 1M (970×90 plus 728×90) impresí za posledních 12 měsíců od 4 lidí včetně mě.

Uff zase utíkám od tématu :)

Jednoduše se domnívám, že přesun peněz z televize do internetu půjde nejdřív na imprese (nákup velkého objemu inzerce), pak do lepšího cílení a nakonec skončí právě v remarketingu, protože to bude házet i nějaký zisk. Přiznám se, že to je spíše velký dohad než něco podloženého. Pokud se to ale stane tak cena za CPC půjde zřejmě nahoru. CPM je třeba u AdSense v porovnání s balíčky na běžném magazínu o ničem v porovnání s tím co prodávají agentury. Navíc reklamních ploch s AdBlock bude ubírat jako uživatelů Internet Explorer.

Závěr

No už ta moje úvaha jde pomalu do věštění, takže budu rád za každý komentář, co by to trochu srovnal. Pište své komentáře a zkušenosti. Pokud chcete můžete se i anonymně podělit o vaše data z AdSense. Zajímal by mě hlavně typ cílení u velkých reklamních ploch (970×90, 728×90 a 160×600). Na kolik vám vychází Dle zájmu/Kontextové. Komentáře jsou samozřejmě plné link juice ;)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

8 komentářů u „Nahraje pokles TV reklamy v Česku internetu?“

 1. Myslím, že rozpočty na reklamu se neutratí, ale ušetří. Tím klesne tlak na prodej, méně reklamy = větší profit. Všichni spokojení – kromě reklamních ploch.

  Jsem v Adwords dlouho a přijde mi, že cena za proklik je stále stejná (pro mě jako zadavatele) nebo dokonce jde dolů. Mám jen několik frází a slov = chtěl bych proinvestovat více peněz, ale nedokážu. Není taková nabídka.

  Takže utratit smysluplně hodně peněz v kontextu za krátkou dobu snad ani nejde. :)

 2. Též mám pocit že se nic zasadního nestane, výdeje na net budou stoupat ale ne v důsledku televize. Je také otázka jak trh ovlivní zavedeni platby u obsah. Napr. Ringier chce urcity freemium model spustit na prelomu roku.

 3. Myslím, že pokles televizní reklamy nebude, jenom se to přesune na jiné stanice, které to nebudou stíhat a ceny se začnou blížit Nově. Hlavně zásah televize je pořád velký a je to nejrychlejší sdělení o čemkoliv…

 4. Víceméně vše nahrává v prodeji na internetu, ať už je to přeposílání zakázek z centrálních skladů a dalších věcích, na něž nepotřebujete víceméně nic. Pokud se budeme bavit o blokování reklamy, jdou někde v GA vyčíst statistiky přístupů s blokem reklam?

 5. podľa mňa si peniaze chvíľu pošetria a až potom začnú uvažovať ako ich minúť na reklamu a pôjdu pravdepodobne do internetovej reklamy,
  mne osobne v adsense oproti minulému roku klesla cena za klik dolu o 0,04 €

 6. K tomu utrácení za reklamy na internetu. Ano na internetu se v reklamě proinvestuje čím dál více peněz, ale rozhodně to navýšení nejde hlavně do kontextu, ale do reklamy Seznam, Idnes atd. Jako by ty agentury nechtěly pochopit, že kontext by měl být pro ně vždy levnější. Místo toho oni řeknou byli jsme jeden den na HP Seznam.cz…

 7. K Webtrhu jen tolik, že se tam nachází větší množství technicky vzdělanějších jedinců, kteří reklamu budou blokovat. Běžný uživatel nemá šanci reklamu blokovat, protože prostě neví, že to jde. Osobně si myslím, že z celé ČR blokuje aktivně reklamy tak 5% uživatelů.

Komentáře nejsou povoleny.