Cena za doménu makeup.com byla odhalena

Andrew Allemann  z Domain Name Wire se dopátral k ceně, za kterou L’Oreal v roce 2010 koupil doménu Makeup.com. Nebudu vás napínat byly dva miliony dolarů. Součástí prodeje bylo sice více domén, ale nikdo nepochybuje, že právě o tuto šlo.

Mimochodem L’Oreal se uchází i o novou TLD .makeup. Ta by mohla začít fungovat už v roce 2013, zřejmě jako součást nějaké marketingové kampaně.

Cesta domény Makeup.com k L’Oreal byla celkem zajímavá. Původně jí vlastnila společnost Communicate.com (Live Current Media) a společně s dalšími hezkými kousky jako Automobile.com, Exercise.com a Call.com prodala Manhattan Assets Corp. Mimochodem Live Current Media je vyhlášený vlastník prémium domén. Měli/mají například  Perfume.com, Body.com, Cricket.com, anebo Brazil.com. Zajímavé u tohoto obchodu bylo, že Live Current Media při prodeji domén si přihodila podmínku, že chce 5% z budoucích zisků na prodaných doménách. Manhattan Assets Corp ale později přistoupili na dohodu, že tyto poplatky nebudou muset platit, když “vrátí” doménu Call.com. Opět jedna zajímavost doména Call.com byla v roce 2009 přes SEDO nakonec prodána za 1,1 milionu USD. No trošku zamotané ale zajímavé :)

Závěr

Představa, že někomu prodám doménu a dohodnu se, že dostanu 5% z toho co na ní vydělá je lákavá. Domény se dají prodávat různě. Například je můžete pronajímat podobně jako byt s tím, že dáte nájemci přednostní právo na koupi anebo jí rovnou po X letech získá. Všechno je o dohodě a vytvoření co možná nejlepších podmínek pro obě strany. Ovšem tohle už je trochu náročnější na papírování, než jen sepsat smlouvu o prodeji.

U méně drahých domén se občas vyplatí sáhnout po barteru, tedy obchodu ve stylu něco za něco. Dokonce se nemusí jednat čistě domainer – end user. Například si pamatuji přednášku Fandora na Domain Day jak vyprávěl, že směňoval doménu tuším za pračku či něco podobného. Jeho přednáška rozhodně stála za to. Pravdou je, že i v dnešní době spousta lidí podceňuje cenu “virtuálního zboží” a představa získat reálné je pro ně nemyslitelná. Osobně jsem vyměnil třeba kredity v reklamním systému za notebook, což je asi můj největší barter co jsem kdy uzavřel :)

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

6 komentářů u „Cena za doménu makeup.com byla odhalena“

  1. Ja si myslím že takéto barteri budú v budúcnosti veľmi obľúbené, je to zaujímavý spôsob zhodnotenia virtuálnych vecí akurát by to chcelo dobrý portál pre takéto bartrové obchody.

  2. Čekal jsem že to bude prodané za víc, ale i takéto čásky nejsou malé :)
    Jinak těch 5% by museli odvádět za celou funkční dobu domény, nebo by to po nějakém roce zrušili?

  3. m1ch3l: Já bych řekl, že je to myšlené tak, že dostanou 5% z prodeje té domény, což je jednorázová akce.
    Ty se ptáš na to, co by se dělo například v případě pronájmu domény?

  4. Jan Myla: Aha já myslel že když někdo pronajme tu doménu tak dostane 5% ze zisku. Čili když někdo bude na doméně prodávat třeba oblečení tak dostane majitel domény ze zisku prodeje 5% :D

Komentáře nejsou povoleny.