Nepodceňujte obrázky

V dobách moderního internetu, kde přenosy dat prakticky nic nestojí, jsou multimédia nedílnou součástí každé internetové prezentace. Rozhodují o tom zdali si nejen text přečteme, ale také mají významný vliv jak jej pochopíme. Smutný obrázek může navodit prvotní atmosféru. Pokud by jsme to hnali do extrémů tak dokáže rozhodnout zdali krátký odstavec pochopíme jako satiru anebo drsnou pravdu.

Zhruba o prázdninách jsem provedl několik menších experimentů s články, do kterých jsem umístil kvalitní fotografie o velikosti 640×480 px. Jednalo se o web zaměřený na historii. Obrázky jsem bral z wikipedia commons. Celý web měl formát naučného časopisu.

Články kde se nacházely 1 – 3 obrázky měly menší okamžité opuštění stránky a průměrná doba na stránce se pohybovala přes 3 minuty. Nutno podotknout, že texty byly také obsáhlejší (300 – 500 slov).  Ovšem vzorek byl poměrně malý (pár set lidí), takže je nutné brát toto vše s rezervou.

V každém případě pokud by někdo chtěl dělat web o historii, cestování, památkách anebo něčem, kde by se daly využít kvalitní fotografie, tak doporučuji nějaký grid design v časopisovém formátu. S tím, že se vynechají jakékoliv aktivní prvky. Hmm vlastně tam ani nebudete potřebovat žádné grafické vychytávky. Prostě bílá stránka s dostatkem místa pro text, prokládaná informačními bloky a obrázky. Pěkně velké a dobře odřádkované písmo.

Problém bude asi umístění reklamy. Prakticky se nikam nebude hodit. Ideální by asi bylo tohle všechno jako placený obsah.

K podobným závěrům dospěla i infografika It’s allabout images. Ta je ovšem cílena spíše na komerční využití obrázků. Podle ní musí mít kvalitní stránka s nabídkou produktu například v eshopu:

 • Kvalitní obrázek (67%). Tady by jsem ještě doplnil, že originální je lepší. Lidé se pomalu ale jistě učí nakupovat očima přes Google Images.
 • Informace o produktu (63%).
 • Dlouhý a detailní popis (54%).
 • Hodnocení a zkušenosti ostatních zákazníků (53%).

Všechny tyto věci samozřejmě pro majitele eshopu nejsou levnou záležitostí. Co si budeme povídat. Už jen nafocení všech produktů vyžaduje nějaké ty zkušenosti a hlavně mít zboží například rozbalené, což ne vždy je ideální. Psaní je kapitola sama o sobě. Někdo vidí zelenou svíčku a vytvoří k ní popis o délce jedné věty. Profesionální copywriter dokáže vytvořit text o 300 slovech a přitom se to bude dát číst. Hodnocení zákazníků je pak kapitola sama pro sebe.

Ale zpět k obrázkům. Ve zmíněné infografice jsou další čísla a statistiky. Například, že na Facebookové stránce 0,37% lidí reaguje na obrázek, 0,31% na video, 0,27% na text a jen 0,15% na samostatný odkaz. Což nepřekvapuje vzhledem k tomu, že FB timeline je vlastně navržený speciálně na obrázky a videa.

Závěr

Což o to zpravodajská média, či receptáře dnes bez obrázků hodně ztrácí, ale co taková 404m.com? Tady jsou obrázky spíše zbytečné. Nepočítáme li grafy. To ale neznamená, že by se sem nějaké to multimédium nehodilo. Myslím si, že by některým z vás pomohlo výše zmíněný text prezentovat formou audiozáznamu anebo rovnou videoprezentace. Mě osobně například vyhovuje pustit si některé videoposty či videology zatímco kontroluju třeba statistiky návštěvnosti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

15 komentářů u „Nepodceňujte obrázky“

 1. Obrázky jsou nanic, jen to žere traffic. :)

  Jeden nejmenovaný velký free blog je plný lidí co milují moje obrázky a pořád je hotlinkují. Denně mám z tama kolem 15k hitů (což při průměrné velikosti cca 85kB je už celkem sranda).

  Na žádost o smazaní kašlou… hm, tak tam občas pro jejich referer dám nejaké p**no. A to to pak mažou. :D

 2. Jak říká Pavel, obrázky zas tak super nejsou. Měl jsem web /celebrity/, kam chodilo 90% lidí přes obrázky a výdělky na Adsense byli minimální, prostě se jen přes G-images podívali a na web se vůbec nedostali :/

 3. Jak pojmenovávat obrázky z hlediska seo? V jednom videu mě Matt Cutts trošku zmátl.

  Kdy letni-dovolena a letni_dovolena není to samé. Jak to je? Díky

 4. Já teď docela s obrázky experimentuji, ale berou mi dost času. Dříve jsem se zaměřoval jen na text, ale nyní se snažím články doplňovat obrázky.

  Vždy usiluji o originální obrázek, který oříznu, aby perfektně sedl do článku a ještě ho optimalizuji tak jsem zvědavý jaké to bude mít výsledky do budoucna. Jestli bude třeba chodit víc lidí z Google image…

  I kdyby žádné, myslím, že hezký obrázek, který nějak text doplňuje a není moc vysoký (aby nepřerušil čtení) je super.

 5. Pavel: Ako sa dajú odhalovať hotlinky na obrázky?
  Ručne je to asi nemožné, najmä pri weboch s tisíckami obrázkov. Je na to nejaký nástroj?

 6. Rawat: Já na to vždy přišel přes AWStats. Že přes obrázky ke mě chodily z jiných domén. Když třeba okopčí celou stránku i s odkazy na plnou velikost… wallpaperu třeba.

 7. Pokud je v článku obrázek a video, je to asi nejlepší, co pro text můžete udělat. Informační hodnota článku se pak rapidně zvedá a tím i interakce.

 8. Příklad z realitní branže: ze statistiky vyplývá, že na inzerát s fotografiemi bytu kliká 10x více lidí než na inzerát bez fotografií…

 9. Obrazky su viac ako dolezite . Clanky bez obrazkov prichadzaju o vela aj z hladiska SEO . Alt text v obrazkoch vam spravi vela takisto aj description a podobne.
  Kazdy clanok by mal obsahovat aspon jeden obrazok . Tu nejde o traffic z Google Images alebo ako to oslovi navstevnika . Skor Google vas posunie vyssie v serp ak vase clanky obsahuju obrazky :)

 10. Nevim ,ale mam dve stranky jenom o fotkach a navstevnost je dost dobra a doba stravena je prumer 8min. Ono mozna taky i zalezi jake fotky ,to vidim na prichozich odkud prisli a spousta jich je z Google Image

 11. Obrázkou jsou potřeba, ale horší je to se sháněním těch vhodných obrázků (dovolená, cestování) a ošetřit copyright na obrázky a práva (nejdou jen tak kopírovat).

 12. co me nejde na rozum je toto (žádný warez/adult nebude schválen)
  a jaky koliv koment stejne to neschavali i kdyby tam byl odkaz na materidousku je vidno ze v cesku je spousta primitivu arogantnich

 13. Werner: Jasná vec, že keď niečo kupujem (aj cez bazár) chcem vidieť ako to vyzerá aspoň na fotke. Mne vhodné vybrané obrázky k článku nevadia

Komentáře nejsou povoleny.