Nesmrtelný obsah

Dnes jsem na twitter zahlédl odkaz na anglický článek o budování obsahu, který je stále aktuální. Samotný článek nebyl moc zajímavý, ale myšlenka nesmrtelného obsahu stojí za úvahu.

Co je to nesmrtelný obsah?

Jsou to články, návody, tipy, recenze, prostě cokoliv, co časem neztrácí na aktuálnosti. Asi nejlepším příkladem jsou například historické texty – dějepis. Je velice nepravděpodobné, že se budou přepisovat dějiny. Alespoň než někdo vymyslí stoj na cestování časem. Pokračovat můžeme dalšími předměty, kterými nás týrali učitelé ve škole. Chemie, fyzika, biologie, zeměpis, matematika anebo i tělocvik. Takovýto obsah nestárne. Bude se stále číst a hledat.

Dá se na nesmrtelném obsahu postavit obchodní model?

To si pište že dá. Za poslední rok jsem probíral prodej několika zajímavých webů s kupci i prodejci. Vesměs šlo o obory chemie a fyzika. Majitelé je budovali jako fan weby. Postupem času z nich vytvořili velkou databázi informací na které lidé prostě odkazovali. Hezké ranky, super pozice ve vyhledávačích, žádná reklama. A finanční nabídka celkem lákavá na fan projekty, které děláte v rámci studentské nudy. Když skončíte školu a potřebujete začít existovat tak vám 10K CZK přijde vhod.

Osobně by jsem je nikdy neprodal. Takto zavedený web jen tak v SERP nepřeválcujete. Může tam vyset až do skonání internetu. Ovšem monetizace to už je otázka sama pro sebe. Ale i to se v dobách vymakaných reklamních systémů jako AdSense dá.

Na druhou stranu jsou i obory, kde nesmrtelný obsah může produkovat celkem zajímavý pasivní příjem. Tedy pokud si pod pojmem pasivní příjem představíte sem tam něco pro to udělat. Například medicína. Taková encyklopedie nemocí včetně průvodce, který vám z bolesti pravého prstu na noze ukáže podezření na super vzácnou genetickou poruchu, je doslova zlatý důl. Lidé se sem budou neustále vracet, protože na rozdíl od mobilních telefonů se naše těla každým rokem kompletně nemění. Tedy někde jsem četl že za rok vyměníme až 98% atomů v těle, ale to je spíše na jinou diskuzi.

Prostě co si budeme povídat, když se vybere vhodné téma tak máte nekonečně času na vytvoření nesmrtelného obsahu, kterého čím víc bude tím více budete v balíku.

No zkráceně:

 • Budujte nesmrtelný obsah
 • ???
 • Profit

Na rozdíl od většiny lidí, kteří tvoří každým dnem tuny kvalitního obsahu zdarma, počítám, že většina z vás moc dobře ví co je za těmi třemi otazníky ;)

Na co si dát pozor pokud chcete prorazit s nesmrtelným obsahem

Předně proti vám stojí velká konkurence. Nesmrtelný obsah vzniká už od počátku internetu. Například diety anebo cvičení jsou nesmrtelným obsahem a musíte tak porazit magazíny, blogy a velké portály. Což rozhodně není sranda a podobně to bude u většiny dobře monetizovatelného obsahu. Vždyť se o to pokouší většina minisite, jen jejich majitelé srazili náklady na minimum.

Asi největším konkurentem budou služby poskytující nesmrtelný obsah zdarma. U nás to je jednoznačně Wikipedia. I ta se dá porazit, ovšem bude to chtít mít lepší obsah, což u nejhledanějšího obsahu je na hranici reálnosti. Schválně se zkuste kouknout jak propracované a rozsáhlé jsou články například z oblasti geografie.

Wikipedisté jsou často lidé z oboru, kteří se opravdu vyznají a věnují článkům hodně času. Po nich přijdou další a opraví nedostatky. V létě jsem se poměrně intenzivně věnoval zkoumání fungování wikipedie a můžu říct, že stále je zde dost prostoru pro vlastní projekty. Největší slabinou wikipedie je totiž rovnost wikipedistů a jejich neutralita. Příspěvek může napsat třeba vysokoškolský profesor biologie s doktorátem z žab, ale bude mít stejnou váhu jako student ZŠ, co právě chytnul žábu u rybníka a rozhodl se upravit stránku tak, aby odpovídala tomu co vypozoroval. Bez zdrojů totiž nemá pravdu ani jeden z nich. A kdo tvoří zdroje? ;)

Dalším vašim protivníkem jsou diskuzní fóra. Čím je internet starší tím více “nesmrtelných” otázek bylo položeno a úspěšně zodpovězeno.

Takže jak na to?

Nesmrtelný obsah se dá budovat jen jedním způsobem a to Pláváčkovou metodou, kterou jsem si dovolil pojmenovat podle jednoho SEO šamana. Sice tvrdí, že se věnuje SEO jen pro zábavu a zkoumá jej, ale myslím že mu ten titul už zaslouženě patří.

Plaváček razí cestu, že je nutné budovat kvalitní a pro čtenáře přínosný obsah. Ten zbytek je až na druhém … třetím … pátém … atd místě. Musíte zapomenout na nějaké procentuální zastoupení klíčových slov v textu a ostatní SEO voloviny. Prostě potřebujete hezky udělaný, napsaný a dobře strukturovaný obsah. Pak jen stačí standardní nástroje, které vám HTML poskytuje a využít je k tomu, aby byl text ještě přehlednější.

Představte si stránku z učebnice. Kapitola začíná nadpisem H1, jednotlivé témata v ní mají H2, klíčové pojmy prolinkujeme (popřípadě jinak zvýrazníme), aby byl čtenář v obraze, fotky/nákresy se nebojíme náležitě popsat, citace také zvýrazníme. Vše musí být přehledné a dobře čitelné. Vynecháme designové prvky, které jsou nepřehledné a v tomto případě i zbytečné.

Jakmile máme kvalitní texty za které se nemusíme stydět tak se jimi pochlubíme všude, kde je o ně poptávka. Zeptal se někdo na diskuzním fóru co je bludný balvan? Tak mu pěkně podsuneme náš odkaz. Že je dotaz starý 6 měsíců? To nikoho nezajímá, jakmile uvidí pěkně vypracovaný a strukturovaný obsah, tak se za nový zdroj informací zlobit nebude ani pokud už odpověď 3x dostal. Na twitter se někdo ptá zdali bolí epikutánní test? No tak mu to koukněte postnout pěkně s hastagem #alergie.

Je třeba si uvědomit, že když vytvoříte opravdu kvalitní zdroj informací, tak by jste se naopak měli cítit dotčeni, pokud vám někdo vynadá za to že umístíte zpětný odkaz. Protože dalších X bude děkovat za nový kvalitní zdroj. Tentokrát neděláte MFA, ale opravdu něco velkého, co budou lidi moc používat až to konců všech internetů :)

Jinými slovy. Potřebujete vytvářet kvalitní obsah, dobře ho strukturovat a také si na něj udělat sami reklamu, alespoň ze začátku. Na rozdíl od pseudoPR článku, který si přečte víc vyhledávačů než lidí, tvoříte text, kterému bude každý den růst počet přečtení. Nedá se to ani srovnávat s blogpostem či novinovou zprávou. U nesmrtelnéh obsahu musíte uvažovat opravdu v dlouhodobém horizontu.

Závěr

Především je nutné uvést, že tvoření nesmrtelného obsahu je věcí záslužnou. Ať už se hodláte zaměřit na vytváření databáze všech druh piv, které kdy existovali anebo dokumentujete výroky všech českých osobností, tak tvoříte obsah. Jste součástí budování a šíření národní kultury a můžete být na sebe hrdí :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

15 komentářů u „Nesmrtelný obsah“

 1. Drago, máš recht jako ostatně vždy. Třeba teď mám nápad, který u nás není. Myslím si, že by mi mohl bez debat vynést nominaci na (teď si dovolím hádanku – standa + zvětšovací sklo) v kategorii jeden člověk dělá zábavu.
  Ovšem nebude to text navždy, možná spíše nostalgie…Navíc to zabere 2 hodiny denně ze začátku určitě. Pokud se to chytne tak desítky tisíc UIP denně noproblem. Doba čtení článku max 20 sekund. Vydělá si takový projekt na sebe? Dělal by jsi ty projekt, kde bude 20k UIP denně, ale zabere ti 2 hodiny denně času?
  Dělal by jsi to, kdyby jsi neuměl udělat k tomuto článku FB stránku, protože nevíš co FB je? Jasnou odpověď prosím…

 2. Chyták? Čekal jsem, že napíšeš, takovech tu bylo, co si mysleli o 20 k UIP pro Tag…chyták to není. Upřímnost zdobí nejen fresky ze Sixtýnské kaple…Drago já už trpělivě reaguju na tvoje příspěvky několik let a ty trpělivě vysvětluješ…

 3. Dle mého nesmrtelný obsah je psaní i o památkách atp… Já se snažím takhle mít web o městě. Sice pomalu tvořím i aktualní obsah (ubytování atp… ) ale celé to stojí na tom že popisuji něco co bude aktualní i za sto let.

 4. Dělat nesmrtelný obsah je “peklo”, protože stojí moře času (dny a týdny) a když ho ukážeš světu, tak čekáš, že ho budou číst tisíce lidí a to se stává málokdy.

 5. Obavam se, ze nesmrtelny obsah ve skutecnosti prilis nesmrtelny neni. Protoze az se konverzacni roboti typu Siri nauci dostatecne kvalitne odpovidat na nase dotazy agregaci informaci z internetu, stane se stavajici obsah pouhou potravou pro konverzacni roboty.

 6. Myslím si že je důležitý hlavně nazev domény, design webu, ale nejdůležitější je obsah :-) kdo jej tvoří a v jak kvalitě záleží hlavně na??? ..kdo zná tu nejvhodnější odpověď?:-)

 7. O budování “nesmrtelného” obsahu se nějakou dobu pokouším, je to opravdu peklo. Tisícovka UIP/d už tam je, ale s monetizací je to zatím slabota.

 8. Nesmrtelný obsah je podle mě budoucnost SEO. Již dnes přestávají zpětné odkazy fungovat v podobě v jaké jsme je znali a kvalitní obsah se konečně začíná dostávat nahoru. Největší problém je podle mě v tom vydržet investovat dlouhodobě do zdánlivé černé díry, kdy třeba rok i více nevidíš ani korunu a investuješ peníze a čas do psaní článků. To je strašně frustrující. Já jsem se třeba se svým herním webem dostal k nějakému minimálnímu zisku až po dvou letech jeho fungování. Důležité je prostě vytrvat a dotahovat věci do konce, i když se člověku může zdát, že to nikdy nebude fungovat.

 9. Abych pravdu řekl Drago, tak mne zaujal hlavně ten titulek.

  Pěknou paralelu měla Ikea, když hlásala, že dobrý design nevyjde z módy nikdy.

  Poznámka k tomu dějepisu – je to skvělý příklad naopak něčeho, co nejen že může “zestárnout”, ale dokonce může jít “proti proudu”. Představ si např. komunistický pohled na prezidenta Masaryka – nelišil se od toho dnešního?

  :o)

 10. Jojo, tohle já tvrdím pořád :) Super půjčka pomine, nový gadget vyjde z módy. Lidi mají čím dál větší snahu zrychlovat, tvořit rychlokvasné weby, kradou obsah atd. Jenže tohle není udržitelný model.

  Já bačuju několik takových webů, nejstarší je chemickepokusy.cz – loni dostal novou doménu a design, ale obsah se fakticky nezměnil asi od roku 2003. Přesto tam chodí několik desítek lidí denně a doména postupně získává ranky původního webu. Finančně nula, ty asi 3€ za rok jsou o ničem, ale určitě mám v plánu s tím něco do budoucna provést. Přece jen tak nezruším web starý 12 let, když už se toho požehnaného věku dožil :D

  Tyhle specializované informační weby se hůř monetizují, ale vyloženě se hodí pro prodej bannerů nebo odkazů, protože cena je díky rankům vcelku slušná. A když mi pak takový web vydělává 500 Kč měsíčně skoro bez hnutí prstu i dalších 10 let…

 11. začátek zajímavý, upoutal mou pozornost, závěr článku tradiční: obsah je král. Takže zase do práce budovat nový obsah a nový obsah a budovat nový obsah… a doufat, že se z něj někdy stane nesmrtelný obsah

 12. Smrtelně nesmrtelný obsah je věc dlouhodobého vývoje stránek, čas je na těchto projektech asi k nezaplacení, člověk by v tomto případě musel žít nejméně 150 let.

 13. Velmi pekny clanek. Pro me nema sice zadne prinosy, spise naopak… kazdy se tedka bude na takove obsahy zamerovat :(

  Jinak PR = plavackuv rank znas?

Komentáře nejsou povoleny.