Česká města a domény

Občas kontroluju úřední desku na stránkách města Tábor, kdyby tam náhodou přibyla nějaká hezká nabídka pronájmu komerčních prostor. Dneska jsem si všiml, že po zadání tabor.cz mě to přesměruje na nehezkou adresu taborcz.eu. Zakroutil jsem hlavou, ale nějak mi to časem nedalo a pustil jsem se do průzkumu. Jak jsou na tom česká města? Kolik domén vlastní spekulanti? Kde jsou oficiální stránky?

Pokud nějaké město nestihlo registrovat .cz doménu, tak rozhodně dostalo šanci u předregistrace .eu. Podobně jako majitelé obchodních značek si totiž mohli zažádat o předregistraci. Ostatně podle módního EU trendu, by každé větší město evropského uskupení mělo mít svou vlastní evropskou identitu. Na druhou stranu proč ne. Vhodně se dá využít při propagaci města v zahraničí a turistický ruch většinou pomůže okresní ekonomice, pokud nepořádáte velký hipísácký festival.

Dal jsem dohromady tabulku TOP 30 největších českých měst, podle počtu obyvatel. U každého je oficiální stránka města (podle wikipedie anebo přesměrování), zdali vlastní .cz a .eu doménu.

 

Město Adresa .cz .eu
Praha praha.eu ne ano
Brno brno.cz ano ne
Ostrava ostrava.cz ano ano
Plzeň plzen.eu ne ano
Liberec liberec.cz ano ne
Olomouc olomouc.eu ne ano
Ústí nad Labem usti-nl.cz ne ne
Hradec Králové hradeckralove.org ne ano
České Budějovice c-budejovice.cz ne ano
Pardubice pardubice.eu ne ano
Havířov havirov-city.cz ano ne
Zlín zlin.cz ano ano
Kladno kladno.eu ne ano
Most mesto-most.cz ne ne
Karviná karvina.cz ano ne
Opava opava-city.cz ne ne
Frýdek-Místek frydek-mistek.cz ano ano
Karlovy Vary karlovyvary.cz ano ano
Jihlava jihlava.cz ano ne
Teplice teplice.cz ano ne
Děčín mmdecin.cz ne ne
Chomutov chomutov-mesto.cz ne ano
Přerov prerov.eu ne ano
Jablonec nad Nisou mestojablonec.cz ne ne
Mladá Boleslav mb-net.cz ne ne
Prostějov mestopv.cz ne ano
Třebíč trebic.cz ano ano
Česká Lípa mucl.cz ne ne
Třinec trinec-mesto.cz ne ano
Tábor taborcz.eu ano ne

Můj osobní názor je, že každé z nich by mělo mít minimálně .eu domén, o kterou si měli zastupitelé anebo spíše ministerstvo zahraničí zažádat v sunrise období. I pokud by jí samo město nevyužilo pro svou prezentaci, mohl na ní vzniknout multijazyčný portál pro turisty a případné investory. Vím, že si v ČR děláme z EU spíše srandu, ale hold když už jsme se jednou upsali, tak by se to mělo brát vážně se vším všudy. Prezentace na internetu je stále důležitější.

Ohledně .cz domén těžko říct. Spekulanti mají domény a jen tak je nepustí. Ale neházejme všechny do jednoho pytle. Na některých doménách najdeme celkem hezké portály určené pro veřejnost. Například Decin.cz je hezky udělaný a vypadá i aktualizovaně, podobně je na tom i Olomouc.cz. Takové wevy by se ani k arbitráži nedostal. Na druhou stranu třeba chomutov.cz,  si o UDRP doslova říká.

Takovou menší raritou je Hradec Králové, který má stránky na .org. Hold mají asi vše dobře organizované :)

A jak je na tom vaše město?

[poll id=”161″]


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

15 Replies to “Česká města a domény”

 1. Zajímavý průzkum. Docela mě pobavilo opava-city.cz. Taky jsem díky tomu (docela opožděně, přiznávám) zjistil, že praha.cz je v soukromých rukou, zajímavé.
  A jinak, já si z (.)EU srandu rozhodně nedělám :)

 2. Dovolila jsem si hlasovat, přestože bydlím v p..e..i světa. Přesto název mají spekulanti :-D

 3. Zlin.cz také není města, ale je to kvalitní portál jako třeba zmíněná Olomouc.cz
  Jinak si pamatuji, jak jsem před pár lety vyjednával za jedno město .cz doménu, stála je nakonec jen pár tisíc…

 4. Bydlím v ještě větší prd..světa než Lidie a název města na doménách .cz a .eu mají spekulanti, jedna je na parkingu a na jedné je nějaký humus. Tak máme doménu ve tvaru mesto název města.cz

 5. Ahoj,
  pozastavím se nad tvým “pousmáním se” u koncovky .org u města HK. Zrovna u názvů měst mi totiž doména org přijde naprosto logická, protože to je zkratka ze slova ORGanizace. A pokud doména .cz nebyla k dispozici (asi proto, že ji vlastním já :-) ), tak mi přišla koncovka ORG jako naprosto logická. Ve spojení organizace a město se mi jako první vždy vybaví magistrát či městký úřad. Mimochodem tuším, že v té době, kdy HK začal koncovku org používat, ještě doména .eu neexistovala.
  Ještě bych se dovolil pozastavit nad slovem “spekulant” v souvislosti s vlastnictvím domén. Asi bych to víc rozlišoval. Existují tací, kteří doménu vlastní, ale žádným způsobem nevyužívají nebo ji koupili jen za účelem dalšího prodeje. To je opravdu asi spekulant. Myslím však, že ten pejorativní nádech, s jakým mnozí toto slovo vnímají, je už asi zbytečný. Doba se mění. Druhou skupinou, kterou je potřeba rozlišovat, jsou vlastníci, kteří se ale o doménu starají, mají na ní web, jenž je s doménou úzce spjatý a má hodnotný obsah. V takovém případě mi na tom nepřijde nic špatného. Ostatně spousta lidí, kteří na podobný web zavítají, vůbec nemusí hledat informace z úřadu, ale něco o daném městě, případně ubytování apod. A takové informace často na stránkách magistrátů a městských úřadů nemusí být.
  Ano, samozřejmě, že na to koukám z pohledu vlastníka lukrativní domény http://www.hradeckralove.cz, který na tom má založený milionový byznys, na druhou stranu se ptám: je to špatně?
  zdravím všechny “spekulanty”, věřím, že tvůj web jich čte hodně.
  Jarda F.

 6. Oficiální .eu, neoficiální .cz, ale ty fungujou jen ve tvaru s www. :D
  Musel jsem se podívat, z hlavy bych to nevěděl.
  Pro zvědavce: Strakonice

 7. Ve skrytu duse doufam, ze se nekdy uvolni domena nasi mestske casti. Na CZ ani COM tld nic poradneho neni, ale presto je pravidelne prodluzovana.

 8. je nakej stopper co se tyce klikani na reklamu na zaparkovane domene,mam kamarada,co si registroval domeny,zaparkoval a sam si klika na reklamu,je naka moznost,ze mu to obloknou,nebo neco takoveho ?

  1. Marek: záleží jak moc to dělá okatě. Pokud ze své IP anebo přes veřejné proxy dostane ban. Vím, že někde to dělali tak, že virtuálně přičítali peníze na účtu (klientům nic nestrhávali) a když se doklikal podvodník na částku pro vyplacení dostal ban :)

 9. Mam kamarada :)) At se “kamarad” zamysli nad tim, kolik by si musel kliknout nez vydela dolar.

 10. me by zajimalo, jestli nazvy mest (CR) .gltd za neco stoji a jestli by to stalo si je regnout (nepocitam kvalitni obsah atd..). Treba decin.gltd, za kolik se da tak prodat?

  1. unlucky: pokud to není registrované tak to moc velkou hodnotu mít nebude. Resp. bude třeba regfee a pokud se to město nějak nezačne prosazovat tak jeho cena bude růst jen pomalu, takže nebude stát za to prodávat. Ideální je vybudovat nějaký miniprojekt, nabrat ranky a zkusit to třeba za 2K pak prodat. Ale zase budeš muset investovat čas.

 11. U nás ve Zlíně město CZ doménu ulovit nestihlo a běží tam soukromý magazín, který provozuje Avonet. Město stihlo alespoň tu eu. Každopádně je to ale pro spoustu lidí matoucí, protože ty stránky zaměňují za oficiální stránky města. Já myslím, že je to problém a nelíbí se mi to.

Comments are closed.