.iq se vrací domů

Schválně jestli víte, kterému státu patří doména .iq?

Pokud jste hádali Irák, tak jste měli pravdu. Tato doména měla dlouhou dobu problémy. V roce 1997 organizace ICANN rozhodla, že je země příliš nestabilní na to, aby mohla provozovat svou vlastní doménu. Přenechala tak provoz společnosti v Texasu, což se ukázalo jako ne zrovna nejlepší krok. O doménu se totiž staral člověk, který byl napojený na Hamas (v roce 2005 to bylo i údajně prokázáno).

Po roce 2003 se ozývalo stále více hlasu o přesunu infrastruktury Irácké národní domény do její vlasti, kam také patří. Každý stát by přeci měl pečovat o svou národní doménu podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. V roce 2005 se o doménu začala starat organizace NCMC (National Communications and Media Commission of Iraq), které patří přímo pod záštitu iráckého ministerstva telekomunikace.

Poslední rok se hodně diskutovalo o kompletním přesunu domény do rukou Iráku. No a vypadá to že úspěšně. Vše se bude pomalu přesouvat do její vlasti.

Pár technických údajů

Je možné si registrovat domény pod:

  • .iq – všichni, minimálně dvoznaková doména
  •  gov.iq – pouze vláda
  •  edu.iq – školy a vědecké instituce
  •  com.iq – všichni
  •  mil.iq – armáda
  •  org.iq – neziskové organizace
  •  net.iq – poskytovatelé internetového připojení

Renew by mělo stát 50K IQD (irácké denáry), což by mělo být 860 CZK. Ovšem jsou tam nějaké poplatky za podání žádosti. Více info o cenách najdete na stránkách cmc.iq. Co jsem koukal tak u nás jí má na prodej jen subreg za cenu přes 5K CZK. Takže tam zřejmě budou ještě nějaké další poplatky, anebo jsem si našel špatný převodní kurz

Google indexuje celkem 662K stránek na .iq doménách. Pro porovnání na .cz je 1390M anebo .sk 446M. Irácká doména má prostě život ještě před sebou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář u „.iq se vrací domů“

  1. Existuje velmi podobná LTD vhodná pro všechny specialisty na internetový marketing = .im (Ostrov Man). Nepatří mezi nejlevnější.

Komentáře nejsou povoleny.