Na nové sTLD mají už teď políčeno podvodníci

LoLNové sTLD, kterých se v následujících letech dočkáme zřejmě nebude málo. Spousta jich bude založena na zajímavých obchodních plánech. Některé se budou snažit prosadit nízkou cenou, jiné si naopak budou chtít zachovat punc lukrativnosti. V každém případě se očekává doménová zlatá horečka, na které se spousta lidí bude snažit přiživit.

Nabízení předregistrace

Nabízení předregistrace patří k běžným záležitostem. Podporují je i budoucí správci domén. Čím větší zájem o ně bude, tím lepší reklamu získají. To ale nahrává podvodníkům. Za předregistraci můžou chtít zaplatit předem. Argument je jednoduchý, chcete něco předregistrovat? Tak si to předplaťte. Jenomže až dojde na lámání chleba nic se nestane. Samozřejmě si budete stěžovat. Chcete své peníze zpět ne? Bohužel měli jste si přečíst podmínky s kterými jste souhlasili zaškrtnutím checkboxu a potvrdili úspěšně provedenou platbou. Jediná možnost je soudit se a prokázat “podvodníkovi”, že to udělal schválně a vůbec se o registraci nesnažil.

Nabízení předražené registrace

Určitě už jste slyšeli o firmách, které rozesílají email vlastníkům .cz domén nabídku, že jejich online podnikání je “ohroženo”, pokud si neregistrují .com, .net, .org, .info, .biz a .eu. Musí to ale udělat rychle. Právě oni to zvládnou absolutně nejrychleji. Samozřejmě za mnohatisícový poplatek. Pár případů bylo i na webtrhu. Zmatení majitelé firem, kterým chybí internetová gramotnost, často pod nátlakem souhlasí a jsou hned o slušné peníze chudší. Právě nové sTLD zřejmě přinesou další vlny těchto “podvodů”. Pokud pro někoho spravujete weby určitě by neuškodilo si se svými klienty o této problematice pohovořit a upozornit je. Ušetříte jim možná spoustu starostí už dnes.

Znalost pravidel nejen nových TLD

“Podvodné” firmy si pro vás mohou připravit i další pasti v podobě vychytralého ceníku. Registrace může být 2x levnější než u konkurence, ale převod domény jinam může být zpoplatněn pořádnou pálkou. Při převodu tak může z vaší kreditní karty zmizet několik stovek. Spousta lidí nad tím naštvaně mávne jen rukou. Když je takových lidí hodně, firma si přijde na pěkné peníze.

Takový nechtěný domény scam se podařil nedávno Active24 s jejich akcí doména za 15 korun. Spousta lidí jí “zneužila” k nákupu většího množství domén za levně a pak převedli k svému oblíbenému registrátorovi. K jejich smůle si nenastudovali ceník Active24, kde je vedení DNS záznamu domény, která je u jiného registrátora, zpoplatněno částkou 250 CZK/rok. Takže jim přišla pěkně tučná faktura. Active24 se zachovali fér a po domluvě bylo možné fakturu stornovat. Kolik by asi na takové akci vydělali pokud by to byl úmysl?

Chce to pořádně si přečíst nejen podmínky a ceníky registrátora ale i pravidla registrátora. Většina TLD nefunguje jako naše .cz doména, kdy převod je zdarma. U gTLD si změnu musíte platit formou renew domény. Jaké ale budou pravidla nových TLD nemůžeme tušit. Třeba změna registrátora bude zpoplatněna, ale doména se neprodlouží.

Závěr

Pokud znáte další případy, anebo jste něco podobné zažili klidně se podělte v diskuzi. Klidně se rozepište. Opravdové životní příběhy rád zveřejním jako samostatný článek.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

6 komentářů u „Na nové sTLD mají už teď políčeno podvodníci“

 1. Myslím, že to téma se právě docela hodí.
  Vyhrál jsem tu kód na .eu doménu od czechia.com, ale:

  http://www.czechia.com/clanek/cenik-domen/ – zde je “Roční registrační a udržovací poplatek” .eu domény (179 Kč s DPH)

  když si ale rozkliknu detail k .eu doméně
  http://www.czechia.com/clanek/domeny-eu/ – tak je tam tabulka jejíž název mi nedává moc smysl “Ceník evropské domény – obnova registrace” při 0-3 doménách cena 468 Kč s DPH

  pokud se ale dostanu na regzone http://www.regzone.cz/domena/domeny-eu/ – tak tam už má ten sloupec té tabulky snadněji pochopitelný název “Poplatek za prodloužení domény o 1 rok” 468 Kč s DPH.

  Takže tu pokud bych využil ten slevový kód mám dvě možnosti v případě, že bych tu doménu chtěl využít na období delší než jeden rok:
  a) po období 1 roku (7 dní před vypršením, aby se doména nedostala do stavu “karanténa”) ji k někomu převést (k někomu “normálnímu” tzn. ten kdo nemá prodlužovací poplatek 2x vyšší než registrační)
  b) zaplatit 468 Kč s DPH, tzn. zdarma vlastně zdarma není

  Mám pravdu nebo jsem to nepochopil, protože se to snažím pochopit, ale je to tak zmateně (možná záměrně) popsané.

  P.S.: Pokud by byl komentář zablokován, tak mi odepiš, alespoň na email, nejsem si totiž jistý zda projde, vzhledem k tomu, že zoner si za tu propagaci tady nejspíše platí tutíž negativní reakce nejsou vítány.

  • Podle toho co jsem pochopil cena záleží na celkovém počtu registrovaných domén. Pokud tam budeš mít 8 .com a 3 .eu tak se dostaneš na běžnou cenu jako jinde. Czechia/Regzone je hlavně hostingová společnost, kde k většině služeb dostaneš doménu zdarma.

 2. sTLD jsou de-facto gTLD, tudiz jejich zakladni pravidla musi odpovidat gTLD pravidlum ktere stanovuje ICANN a pravidla jako takova musi projit stejne kontrolou u ICANNu, ze strany registru bych tedy potom nevidel takova rizika jaka popisujes. Jinou otazkou jsou pak ty vychytralkove co obvolavaji nebo nekteri radoby registratori …

 3. admin: Právě proto, že je to hostingová společnost (a ne registrátor jako např.: subreg) tam nikdy nebudu mít 11+ domén. To se prostě vzájemně vylučuje. Tedy alespoň pro mě to tak platí.

 4. to Lukas_: Zoner je uplne stejny registrator jako subreg, minimalne co se poctu registrovanych domen tyce.

Komentáře nejsou povoleny.