Programator jako nedostatkové zboží

Že je po spolehlivých programátorech celkem slušná poptávka ví snad každý, kdo někdy nějakého sháněl. Dneska mě ale překvapily na twittru hned dva inzeráty:

Doporuč nám PHP programátora a dostaneš až 20.000 Kč! a 5000 KČ JAKO ODMĚNA: HLEDÁ SE PROGRAMÁTOR

Člověk by řekl, že programátorů bude jako mraky, alespoň v PHP a ono se za ně platí pomalu zlatem :)

Většinou podobné nabídky létají na Facebooku. Nedávno jsem viděl odměnu 2K CZK za programátora co má zkušenosti s WordPress. Jenomže ono je to těžké někoho doporučit. Buď se o drahocennou pracovní sílu člověk nechce dělit, anebo prostě nikoho spolehlivého nenajdete.

Pamatuju si jak jsem na Webtrhu jako moderátor musel řešit stížnosti a naštvané lidi s nedokončeným projektem. Mladých programátorů je hodně, ale pracovat se chce jen zlomku z nich. Já sám mám zkušenosti jako programátor a práce pro někoho je opravdu závazek. Téměř vždy se to protáhlo, něco nefungovalo, anebo chtěl zákazník nad rámec služeb. Programování za peníze je práce a ne zábava a to je podle mě to, co hodně lidí nedokáže překousnout.

 

Share Button
(0)(0)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

11 Comments

 • To potvrzuji. Ted jsem si na Webtrhu zadal poptavku na postaveni webu na Drupalu a docela jsem prekvapenej, jak maly zajem o to je. A to jsem zadal rozpocet 10-20 K, coz podle me neni malo za upravu stavajicich modulu. No nic, zkusim to na primo na strankach Drupalu.

  (0)
 • Ja bych i programoval, ale dneska jsou na takovy lidi obrovsky naroky - vsechno delat v objektech, napriklad i znalost Javascriptu, HTML, CSS a rozdily ve vyhledavacich. To by se pak opravdu platilo zlatem. Jsem schopny se uzivit necim jinym a snazsim, tak to nedelam :).

  (0)
 • Souhlas, mmchd doporučil bys mi někoho kdo umí dobře ve flashi? Potřebuji udělat ve flashi komplet celý web.

  (0)
 • :-)
  skoro kazda firma dava zamestnancum bonus za doporuceni dalsiho zamestnance. Byva to 10-30tisic.
  Personalni agentura si bere 3 platy.

  Taky tu operuji prapodivni coolpeople, kteri nabizeji provizi pokud jim nekoho sezenete.

  (0)
 • Za doporučení kvalitního programátora je 5k standard. 20k je za člověka, který ví, wocogo.

  (0)
 • Ono nie je problem najst programatora, ale naozaj dobreho programatora.

  Dobry programator = plynule pise SW vo viacerych jazykoch, vie ohodnotit, ktory jazyk je vhodnejsi na co, pise cisty, malo bugovy, znovupouzitelny kod, ktory je optimalny a skalovatelny, ma prehlad aj o inych technologiach, nie len programovani (databazy, servery, siete...). Takyto programator je pre firmu neodcenitelny a preto su ochotni dobre platit.

  Ti ostatni su len bastlici, co sice nieco napisu, ale nie je to velmi pouzitelne.

  (0)
 • Problém je, že všichni shánějí programátory, kteří budou pracovat v Praze.

  A Praha až tak zase slušné platy s porovnání s životními náklady nenabízí. Tedy pokud se tam nehodláte přestěhovat.

  Práce na dálku není fakticky pro Prahu možná, protože to ideologicky u pražských zaměstnavatelů neprojde.

  Je daleko snažší, a mnoho programátorů včetně mě to dělá, pracovat pro zahraničí.

  Kromě toho vymírá stará garda programátorů, kteří uměli. Moje generace musela ještě něco umět. Dnes je programátor ten, kdo zvládne 3× kliknout někde myší. Teoretické znalosti či zkušenosti už nová generace získá jen omezeně.

  Prostě všichni chtějí rychlokursy, tak takové programátory pak dostanou.

  Já jsem v pohodě vyhrával všechna výběrová řízení na programátory, ale vše končilo na jednoduché podmínce – přestěhování do Prahy.

  PHP bylo zmrveno obrovským počtem studentů schopných pracovat za suché z nosu. Takže kdo uměl, většinou se přeorientoval na jiný segment. Já jsem napsal knížku o PHP, nějaké seriály a hodně v tom dělám, ale samostatně do toho nechodím. Jako součást jiného řešení ok.

  Daleko lépe je vydělávat si pomocí C++, Javy, ARM embedded aplikací, nebo programování náročných matematických aplikací.

  PHP by mě profesionálně bavilo, ale opravdu nehodlám cenově podlézat studenty, kterým rodiče doma platí veškerý servis, a pracující za kapesné. OOP v PHP není problém, podle mě je to jedna z použitelnějších věcí.

  V každém segmentu, kde se přestane dobře platit časem zmizí i nabídka odborníků. Webům a PHP se tohle stalo.

  (0)
 • raddo

  njn zohnat niekoho , zato som tiez v sucasnej dobe ochotny zaplatit .. jelikoz je to hroza zohnat spolahliveho..

  (0)
 • Jan Rosa: „Dobry programator = plynule pise SW vo viacerych jazykoch, vie ohodnotit, ktory jazyk je vhodnejsi na co, pise cisty, malo bugovy, znovupouzitelny kod, … Takyto programator je pre firmu neodcenitelny a preto su ochotni dobre platit.“

  Kde žijete?

  U většiny firem prostě dostanete rozkazem, v jakém jazyce budete psát.

  Stejně tak ve firmách není hvězda ten, kdo píše čistý kód – ba naopak zapadne, protože psát čistý kód je o 10% pomalejší a to už stačí k tomu, aby si firmy vychvalovaly prasácké programátory.

  Programátorů je ve skutečnosti značný přebytek.

  Problém je, že v Česku je těžké se domluvit. Jak se dnes ve firmách najímají programátoři? Jdete přes personalistu, který o programování, ba co o programování, ani o IT, neřku-li o práci ve firmě, pro kterou nabírá neví vůbec nic. Zato si pečlivě zapisuje jak jste sebevědomý, otestuje Vás z angličtiny, a následně Vás vyhodí, protože má v papírech, že na pozici je třeba člověk se znalostí SQL. A Vy to v životopise nemáte, máte jenom znalosti Oracle, Informix, MS SQL, Sybase a IBM DB2, ale nemáte tam SQL, takže sorry. Hledáme kandidáta se znalostí SQL, ale to Vy v životopise nemáte. Nevysvětlíte.

  Když jsem byl v brněnské personální agentuře PERSPEKTIVA, začal jsem vypadat jako lhář, když jsem tvrdil, že používám Apache na Windows. „Apache funguje jenom na Linuxu“ bylo mi odtušeno a dále si na mě paní personalistka jako na lháře dávala pozor.

  Zkrátka je jednodušší podívat se za hranice, je to pro programátora mnohem lepší.

  Jednoduše programátoři se v Česku nabírají nikoli podle schopností, ale podle sebevědomí a schopností projít persionalistkou. A tak čeští podnikatelé mají právem co si zaslouží.

  Kromě toho platy za PHP v posledních 10 letech minimálně byly takové, že všichni co měli na víc z tohoto oboru utekli. Zůstali jen Ti, kteří na víc neměli (čest výjimkám).

  Miloslav Ponkrác

  (0)

Comments are closed.