Co se stane s ccTLD když nastane revoluce?

V arabském světě to teď celkem vře. V Egyptě už dokonce přešli do další fáze. Aby revoluce mohla proběhnout je nutné se nějak domluvit. Státem ovládána média rozhodně nebudou pomáhat. Jak se ukazuje i u nás nejlepší je internet. Ať už pro tichou podporu, anebo organizaci větších akcí. Při demonstracích v Egyptě nařídil prezident Mubarak vypnout internet. Doména .eg sice jela dál díky cachování sekundárního serveru, ale IDN .eg už prý nefungovaly.

Na blogu domainnamewire.com je zajímavá úvaha. Co když se něco podobného stane i v Libyi, kde právě teď propukají nepokoje? Co oblíbená služba Bit.ly? Bude fungovat? Jak se ukázalo s diskuze tak by měla. Zároveň se ale může Muammar Kaddáfí rozhodnout a vypnout celou zónu, nejen internet v zemi.

Exotické domény jsou u mnoha lidí oblíbené i když přináší obtíží pro BFU. Na druhou stranu získáte top slova, která nemají konkurenci a samotné TLD se může proměnit v hezkou součást loga na vizitce. Jenomže co v případech jako je tento? gTLD se jen tak nevypnou. Spravují je firmy/organizace, které jsou na území kam dosáhnou draze placení právníci firem, vydělávající neskutečné peníze. Naproti tomu ccTLD některých států jsou mimo dosah demokratického práva. Ačkoliv zemím v EU revoluce nehrozí, stále mohou vlastníci gTLD poukazovat na to, že o ccTLD rozhoduje stát a ten může klidně přijít s nějakým šíleným nápadem, který cenu ccTLD znehodnotí.

Asi by bylo nejlepší zůstat u naší .cz a gTLD, než se obávat, že se nějaká ccTLD rozpadne na dvě, anebo bude vypnuta z důvodů lokálních nepokojů. Je zajímavé uvažovat kolik zlého se může takové doméně prvního řádu přihodit a to nám ještě pánové z ICANN plánují prodávat další velkým firmám. Máme se na co těšit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

9 komentářů u „Co se stane s ccTLD když nastane revoluce?“

 1. Viac ako polovica mojich domén (a to ich je trojciferné číslo) sú ccTLD. Sk ani cz nemám ani jednu. Kedže služby neposkytujem primárne pre slovákov a čechov tak su pre mna tieto TLD nepoužiteľné. Exotické ccTLD ako .ly .me .la .im .ac .mu .ki .li sú ďaleko viac použiteľné. Neviem si predstaviť američana ktorý by navštivil stránku buy.cz … Natož domenu buy.me by navštivil bez problemov. (me neni gTLD ako si niektorý myslia). Takže ja som zástanca ccTLD a veta “Asi by bylo nejlepší zůstat u naší .cz a gTLD” mi príde smiešna.

 2. mno, většinu mám CZ (bezproblémové převody, změny, dns a pod).
  Měl jsem pár Sk ale strašně mě štvalo to papírování okolo.
  A pak je tu plno com, net, info… ty bych řekl, že jsou v pohodě. A ty ostatní, no doufejme že se tld vypínat nebudou…

 3. neodporuje si to?: stále mohou vlastníci gTLD poukazovat na to, že o ccTLD rozhoduje stát a ten může klidně přijít s nějakým šíleným nápadem, který cenu ccTLD znehodnotí.
  x
  Asi by bylo nejlepší zůstat u naší .cz

 4. Filip: Když psal „Asi by bylo nejlepší zůstat u naší .cz a gTLD“, tak tím myslel nás, jako čechy.

 5. Stejně tak existovala .cs doména, která byla zrušena a namísto ní se objevilo .cz a .sk.

  Takže ani domény našeho států nejsou zase tak rock-stable. :-)

  Já osobně si .cz neregistruji, a to ani pro české projekty.

 6. Tak ono si moc nevyberes. Co ja vim, tak lide casteji prichazeji o domeny v zonach pod jurisdikci USA. O zabavovani TLD .com je slyset casto a nemusi to byt jen “spinave” obory, me dost znepokojilo zabaveni domen na kterych bezel travel projekt nejakeho Spanela o Kube. Naproti tomu nevim, o zabavene domena na .ly

  Verte mi nebo ne, ale exoticke domeny pro BFU zadne obtize neznamenaji. Problemem jsou jeste sice trochu 4 pismenne, jako .name, ale ten rozdíl se hodne rychle umazava.

  Spolehlivost .Cz domeny je mytus. Ceska republika existuje bidnych 20 let a za dalsich 20 z nejvetsi pravdepodobnosti existovat nebude. Kdo z vas si pamatuje na nasi domenu .cs? Rusi dodnes drzi .su, proc se .cs tak rychle pohrbila?

 7. Jestli to nebude tim ze .cs v internetu narozdil od .su moc dlouho nepobyla vzhledem k vyvoji u nas …

Komentáře nejsou povoleny.