Zynga dá zřejmě facebooku košem

Na facebooku se asi brzo strhne revoluce, která jej může do značné míry ohrozit. Zynga je firma, který provozuje hry jako Farmville nebo Mafia Wars. Podle jejich statistik její hry hraje více jak 82,4 milionu aktivních hráčů. To je nepředstavitelné číslo. To je více jak 1% celosvětové populace. Byla to právě tato firma, která se prý do značné míry zasloužila o to, že facebook vůbec přežil (stal se ziskovým projektem). Odhaduje se že Zynga dává Facebooku 50 – 100 milionů USD ročně na inzerci a “daních”. A právě tyto “daně” se staly jádrem sporu.

O co přesně jde? Na facebooku funguje jakýsi kreditní systém. Za kredity se dají nakupovat virtuální vylepšení. Z těchto virtuální kreditů jde facebooku do kapsy 30%. Když se vedení firmy Zynga prý zatlačilo na Facebook jestli by se nedalo z těchto peněz trochu ubrat, tak facebook zahájil ofenzivu s tím, že mu odřízne komunikační kanály. Jestli jste hráli některou z jejich her, tak si možná vzpomenete, že jednu dobu to opravdu nefungovalo. Když si to tak zpětně vybavím tak po tomto výpadku, který nevím jak přesně dlouho trval (nešlo posílat žádosti na zeď), začala Zynga daleko více prosazovat získání vašeho emailu a instalaci jejich toolbaru  (odměnou byly kredity a vybavení, které mělo virtuální herní hodnotu v desítkách USD). Dokonce v každém došlém emailu je zmíněno, že už brzo nepůjde využívat herní zeď a kdo nebude mít email tak nebude moct získávat bonusy. Všechny tyto kroky jsou očividnou reakcí na problémy s facebookem. Já osobně jsem si myslel, že se jedná o technické problémy kdy facebook nezvládá nároky her, ale teď s odstupem času spíše dává smysl varianta obrany proti postihům facebooku.

Hádka ale zašla o mnoho dál. Zynga sebevědomě tvrdí, že Facebook nepotřebuje a je schopná už velice brzo rozjet vlastní sociální síť, která bude kompletně orientovaná jen na herní průmysl. Nová síť by se prý měla jmenovat The Zynga Live (doména zyngalive.com je registrovaná, typo verze s the je volná).

Trend sociální sítě zaměřené jen na hry je sice na první pohled hodně odvážný na druhé straně v sobě také skrývá nehorázné výhody. Celá síť bude už od začátku koncipovaná na hry a komunikaci s nimi. Žádné pomalé rozhraní jako u facebooku. Když se to dobře navrhne tak co jste hrálí v devadesátých letech na tehdejších počítačích dneska rozjedete v prohlížeči na průměrném stroji. Otevřou se tak možnosti hrát v prohlížeči hry jako Starcraf, Homam, Civilizace, Master of Orion, nebo Reuninon a to dokonce online s kámošema. Bez nutnosti instalace prostě jen v prohlížeči. Jestli si myslíte že to není možné tak se koukněte na runescape.com (schválně si pusťte trailer je přímo ze hry). Tohle všechno běží v Javě a hraje se to jen prostřednictvím prohlížeče bez nutností instalace a na jednom místě se v pohodě můžou mastit stovky lidí, i když pak se to trochu kouše. A to je jen začátek toho co nás čeká. Jen je potřeba masivní množství peněz a to Zynga se svým marketingem zvládne. Kromě nudných a bezmyšlenkovitých klikaček se může otevřít i cesta do úplně nového herního rozměru.

Pokud vás téma zaujalo doporučuju přečíst


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

10 komentářů u „Zynga dá zřejmě facebooku košem“

  • xdream: njn nabrat takové prachy na v podstatě klikačkách a pak je investovat do pořádných her budoucnosti by ale mělo něco do sebe :)

 1. Ještě jsem neviděl jednu pořádnou hru co by Oleg s Ahydem úspěšně na Facebooku rozjeli :P Jinak zyngalive.cz je také volná :0

 2. Dnes ráno jsem to četl, stejně FB nepoužívám :), ale pravda, kdysi jsem Farmville hrál (týden mi to vydrželo)…

 3. Tohle je podle mě důsledek podnikání s jakýmkoli partnerem. Nejlepší je spoléhat se sám na sebe. Po čase začne jeden z partnerů být obvykle nenažraný a nemůže to pak skončit jinak než rozchodem ve zlém. Zynga to podle mě zvládne a Facebook by se měl chytit za nos a přestat jendat z pozice síly. Třeba brzy z internetu zmizí a za chvíli po něm neštěkne ani pes. Stačí aby někdo udělal jinou komunitní síť, která nabídne něco navíc a bude to. Viz. případ MySpace, apod.

 4. Tohle je v podstatě dost podstatný důvod, proč mi přijde podnikání přes Facebook dost rizikové. Obsah a zisky jsou závislé na tom co vám facebook dovolí nebo zakáže. Pokud něco vybudujete a pak vám Facebook řekne sorry, rušíme to. Tak jste přišli o náklady, o hodnotu firmy v řádech statisíců nebo milionů. Jasně dá se to budovat jinde, jinak, znova … ale už rovnou jít do podnikání s tímhle rizikem je prostě něco co se mi nelíbí.

 5. Predstava, ze vice jak jedno procento lidi hraje takovou nesmyslnost… to je sila.

 6. Pozor, a stejný problém budou zažívat programátoři věcí pro Apple. Pro iPhone, iPad apod.

  Zatím Apple jen utahuje šrouby a vymýšlí si víc a víc.

  Sám se pohybuji jako vývojář v IT přes 20 let a zatím jsem vždy dobře odhadnul, čemu se věnovat a na co se vykašlat. Z pohledu času si vzpomínám, jak jsem sklízel podezřelé pohledy, když jsem říkal v době největší rozmachu operačního systému OS/2, že to nemá budoucnost a nikdy se mu nevěnoval.

  Stejně tak se nevěnuji Apple, a myslím, že kromě krátkodobé špičky to dále, než pár let nepřežije.

  Apple mimochodem jen za poslední rok stihl daleko více, než facebook. Dokáže zakazovat aplikace i tam, kde potřebuje k zákazu součinnost uživatelů. Facebook musí někoho pustit na servery, zatímco Apple potřebuje k zákazu opanovat přímo zařízení uživzatelů.

  Už stihli zakázat vše kromě C/C++/Objective C jazyka. Jak to chtějí zjistit, že to v tomto jazyce není, když budu mít zájem to utajit je mi je záhadou. Krom toho diktují, co se bude a co se nebude programovat.

  Dále donutili vývojáře vyvíjet odznovu, což zatím každá firma v poslední historii prohrála. Zakázali jiné vývojové nástroje, atd.

  Podle mně všechny ty zakazující firmy, co si diktují, prostě budou mít problém do několika let. Google, facebook i Apple.

 7. I když nejsem kdovíjakým hráčem her na Facebooku myslím, že s klidným svědomím mohu říci, že co se her týče, nemá Zinga konkurenci.

  A v dnešní době se dá přes prohlížeč hrát třeba Quake, Unreal Tournament, takže pokud to Zinga dobře ošéfuje, kápnou jim z toho slušný chechtáky.

  Jak bylo řečeno, již celkem dost vydělali na “klikačkách” takže pokud budou dobře investovat a vymyslí “něco pořádnýho”, budou se dít ještě věci

Komentáře nejsou povoleny.