Čtvrteční zamyšlení nad novými projekty

premysleni.jpgDneska jsem si přečetl poměrně negativně laděný článek na lupa.cz. Autor trochu zoufale volá po nových projektech v ČR a jako příklad neschopnosti poukazuje na pár projektů, které našel na webtrhu. Tento článek mě donutil zamyslet se, a to dokonce ve čtvrtek.

Ačkoliv v mnohém s autorem souhlasím, hledat na webtrhu něco co bude dělané pro lidi a vyžaduje velkou investici alespoň ve formě času a propagace je naprosto zavádějící. Na webtrhu se sdružují lidé, kteří chtějí hlavně vydělat peníze. Zvýšit své příjmy. Hledají know how online bizu a v neposlední řadě kontakty na obchodní partnery. Tito lidé musí nejdříve peníze vydělat, aby je mohli investovat do megalomanských projektů s nejistým výsledkem a to je v ČR opravdu těžké.

Projekty pro lidi jako je facebook jsou projekty pro BFU a čeští BFU automaticky považují všechno co je na internetu za freeware. Čeští BFU prostě nepodpoří žádnou službu aniž by dostali něco na oplátku a minimálně to musí být 2x víc než dostal člověk před nimi. Proč vůbec s BFU ztrácet čas a ještě pro ně dělat projekty? Možná pro to, že o ně mají zájem firmy. Tedy skupiny, které se na internet nedívají jako na freeware ale prostor pro reklamu jejich produktů a oni vědí že za reklamu se platí.

Takže se dostáváme k tomu podstatnému. Lidé na webtrhu nedělají stránky pro BFU, ale pro firmy, kteří je prostřednictvím reklamních sítí, nebo přímo, platí. Když k tomu přidáme ještě snahu o minimalizování nákladů a maximalizování zisku (že by snaha o efektivnější podnikaní) tak nám z toho vypadnou MFA, minisites a podobný balast. Pokud by reklama na české obdobě facebooku byla co by jen 2x efektivnější než na primitivní MFA tak by se vyplatilo dělat český facebook. Jenomže ono se to nevyplatí. Efektivnější je dělat internetový junk než vizionářské projekty, kde do vývoje nacpete statisíce. Důvodem jsou prostě peníze. BFU to nezaplatí a pro reklamu je efektivnější MFA s tématem last minute Řecko než BFU komunitní facebook. Schválně se zeptejte majitelů různých flash portálů kolik vydělají na tisícovce uživatelů centů a pak se zeptejte kolik USD vydělá na tisícovce návštěvníků majitel MFAčka last minute Řecko.

Že se vám to nelíbí? Tento směr ale určil systém adsense, ostatní ho jen přebrali a teď se celé české internetové podnikání veze v tomto duchu. Malý developeři prostě nemají jinou volbu jak efektivně v ČR vydělávat.

Pokud si odmyslíme jako motivaci peníze tak nám pro rozvoj projektů zůstává jen chuť je dělat. Jenomže moderní projekty už dávno nejsou one-man show. Navíc je musí dělat lidé se zkušenostmi. Ať si tvrdí kdo chce co chce, tak člověk, který si přečte knížku o programování v PHP nikdy nedá dohromady efektivní projekt jako je facebook. Ono to chce daleko víc než jen umět programovat. Zeptejte se jakéhokoliv profi programátora jak dlouho přemýšlel nad návrhem celé architektury aplikace. Ono se to celé musí totiž navrhnout, tak aby to bylo efektivní ne se zbrkle pustit do něčeho a pak doufat, že se to časem odladí. Lidé věci co jsou zdarma odzkouší když nemají nic lepšího na práci, ale pokud v tom budou bugy tak si najdou něco jiného. Pro vás je možná čerstvě vypuštěná aplikace ve stádiu testování, ale pro lidi co je používají to je už funkční produkt. Samozřejmě se nedá mluvit takto obecně, ale je nutné brát ohledy na lidi, kteří si u těchto novinek chtějí něco odzkoušet a popřípadě odpočinout. Prostě na vybudování velkých a kvalitních projektů už to chce profesionální tým lidí. Jeden programátor co si přečetl knížku o PHP může mít sebelepší talent, ale prostě design stránek neudělá. Někdo musí napsat kvalitní manuál opravit gramatiku atd. Profíci raději budou dělat něco za peníze.

ČR/SR internet prostě nedokáže uživit projekty jako je facebook. Buď musí mít za sebou velkého investora, anebo se musí změnit přístup k reklamě. Do té doby nemůže nikdo čekat, že se zde budou vytvářet nové facebooky jako houby po dešti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

6 komentářů u „Čtvrteční zamyšlení nad novými projekty“

  1. Zajímavé je, že autor článku na Lupě má také weby, které kopírují. Třeba je autorem Bloguje.cz, Clipboard.cz a zkracovadla Jdem.cz. A všechny tyto projekty už na webu jsou. To není kritika, jinak samozřejmě blog Martina Malého rád čtu.

  2. Tak projekty pre ludi su zaujimave ale napadov tolko neni anež by to bolo legálni. Myslím si že buducnosť maju hlavne projekty pre mladých co sa týka studia a školy alebo zábava. Velmi pekný článok.

  3. Souhlas. Fakt nevím jestli má cenu dělat projekt pro lidi, přece s kaufland letákem vyděláš za týden víc než s webem pro lidi za měsíc. A to vše bez práce :(.

    Snad věk MFA někdy skončí.

  4. Věk MFA skončí, až se nevyplatí je dělat… buď dostanou ban od AdSense, nebo je budou penalizovat vyhledávače… to myslím ještě v dohledné době nebude

  5. V zásadě souhlasím; jen jedna poznámka: MFA jsou sázkou na jistotu, malý risk, relativně malé výnosy (OK, pěkný přivýdělek, možná pěkný plat, ale většinou nic na zbohatnutí). Velký (a možná inovativní) projekt znamená velký risk – ale samozřejmě i větší potenciál velkého výnosu. Je to prostě jako v jakémkoli jiném podnikání. Větší úrok za větší riziko (a nebo pád, samozřejmě). Osobně fandím i MFA (když teda zrovna něco nehledám a nepadají na mě jen MFA :) – protože věřím, že z podhoubí jejich tvůrců vyjde nakonec pár lidí, kteří se pustí do těch velkých projektů.

  6. je to tak…ako developeri furt developujeme a ta navratnost je dost dlhodoba a obtiazna. Vacsinou ide o zlozitejsie dlhodobe projekty. Na Slovensku je situacia este horsia ako v CZ, hold je to maly trh a preto tu nema cenu robit nieco vacsie a free. Azet ide s tym svojim pokecom tiez pomaly do sraciek…uvidime co nam priniesie jesen, ale z mojich dlhorocnych skusenosti uz viem, ze sa oblati investovat svoj cas a peniaze jedine do V4 resp celoEU projektov…

Komentáře nejsou povoleny.