Na webtrhu se chystá grafická revoluce

Webtrh byl vždy otevřen všem, kteří chtěli obchodovat. Dali se zde koupit velice levné grafické práce, ale i kvalitnější kousky. Bouhžel rivalita mezi designery mi občas přišla jako reálná verze sarkastické rozepře mezi IE vs FF vs Opera. Vše bylo spíše pod pokličkou, dokud se nestal moderátorem lefiath. Mezi moderátory byl konečně profesionální grafik, který se nebál pustit se do grafického undergroundu webtrhu. Brzo přišel s hřbitovem grafických prací, kam přesouval nepoužitelné věci. Já osobně jsem s tím ze začátku tiše nesouhlasil, ale když se kolem toho začalo více mluvit a přebral jsem si fakta tak mi ve výsledku opravdu vyšlo, že šlápnul na kuří oko. Nejsem grafik, aby jsem mohl rozhodovat co je nebo není hezké/povedené/prodejné atd. Ale argumenty, které jsem si přečetl mi řekněme otevřeli oči. Pomocí pár jednoduchých věcí se dá poznat odfláknutý design.

V těchto dnes se blíží revoluce v sekci webtrhu, které nevěnuju moc pozornost. Retal se rozhodl velice lyšácky. Nabízet se bude moct pouze kvalita, ale poptávat budeme moct i levné a dejme tomu méně kvalitní věci. V praxy to bude vypadat tak, že pokud chcete nabízet na webtrhu své grafické díla musíte být členem skupiny Grafičtí profesionálové (více info zde). Automaticky se do této skupiny dostanou pouze lidé (firmy), kteří mají portfolio na doméně druhého řádu (třeba 404m.com) a vlastní oprávnění v této oblasti podnikat (platné IČ na grafické práce). Ostatní se do této skupiny můžou dostat také, ale musí projít výběrem.

Můj osobní názor na tuto věc je pozitivní a fandím revoluci v sekci grafika. Pokud se někdo chce grafikou živit musí mít daný obor IČ. Kvalitnější grafika nestojí pár stovek, takže se nutnosti mít ŽL stejně nevyhnete. Lidé, kteří si grafikou jen přivydělávají mají stále možnost nabídnout své služby pokud někdo vloží svou poptávku. Teoreticky by všichni měli být spokojení ne?

Pokud chcete více informací navštivte následujícíc stránku http://webtrh.cz/38948-dobri-grafici-designeri-prihlaste


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

19 komentářů u „Na webtrhu se chystá grafická revoluce“

 1. jo to je dobrý a fér krok- doufám že následovat bude trh domén a trh webů protože to co tam je občas nabídnuto k prodeji jen odsouvá kvalitnější weby

 2. Mno ja to teda zas až tak kladne nehodnotím koli tomu, že nemám IČ mno to zase bude problémov už to vidím….

 3. Fajn, konečně to co jsem navrhoval pro všechny sekce… jen tak dál a z Webtrhu se snad stane opět použitelné forum

 4. ako to chces pouzit na domeny? Ja ico mam a tym padom mozem ponukat len kvalitne kusky, alebo ja co mam ico mozem ponukat aj shity? Domenu netvoris domenu si prenajimas a to je rozdiel oproti grafike.

 5. hehe :P Z článku je jasně vidět za kým autor stojí :) Ale myslím že to je spíše evoluce než revoluce. Dojít k tomu muselo jelikož dnes začíná s grafikou opravdu každý a místo aby to dal do kritiky a ohodnocení hází to rovnou k prodeji – nechapu.

  Já grafik nejsem takže mě se to nijak nedotkne. Jen si myslím že i ostatní moderátoři tohle kritizovali ale musel nadejít až čas na změnu.

 6. DOufám, že se to časem zavede i pro kodŕy, programátory a hlavně rádoby seo optimalizátory atd.

 7. Teď si nejsem stopro jistý, ale mám dojem, že pokud někdo provozuje svobodné povolání, tak IČ vůbec nepotřebuje. Třeba když se živí grafikou… Stejně tak nepotřebuje ani cool webovou prezentaci, pokud je opravdu dobrej (ale pak nepotřebuje ani Webtrh, to je fakt). Na tyto grafiky ale moderátoři naštěstí pamatovali a zřídili možnost doprošení…

  Jak já to vidím, Webtrh mění své zaměření a nám nezbývá, než to respektovat.

  Mimochodem podobný přístup pro ostatní sekce už se diskutuje: http://webtrh.cz/38952-grafika-kosa-kod-kosa

 8. A co třeba když budu mít design z templatemonster, a budu ho chtít prodat?

 9. Harry: To je další věc, že Lefiath je v podstatě jen nepříliš zkušený samouk s přehnaným sebevědomím…

  Ale za prvé těch moderátorů je tam víc a vesměs souhlasí s jeho soudy. Nelze to brát jako nějaký čistě Lefiathův kampf.

  A za druhé tohle logo vůbec o ničem nevypovídá. Třeba si zadavatel přál přeplácaný paskvil v nízkém rozlišení, se třemi druhy písma, nevhodné kamkoli mimo hlavičku webu. Když se podívám na ten web, tak si podobné zadání dokážu představit.

  Ice Age: Když se jim přihlásí IČák, jehož práce se někomu z moderátorů nebudou líbit, tak ho předpokládám ze skupiny vykopnou. A naopak, když hezky poprosíš a roztáhneš na ně svoje portfolio, tak tě třeba přijmou i bez IČa.

 10. No sem dost zvědavej jak se to bude vyvijet. Nijak mě ty jména ve skupině nebo co to je neoslovují. Třeba Plaváček není grafik, ale kodér. Doufám že pak do výběru kodérů nebude kecat grafik :o)
  A IČ na grafické práce nezaručuje vůbec nic, jedině to IČo. To si může udělat každej kdo začíná, já mám IČo na úplně jiné věci a stejně dělám grafické návrhhy už x let.

 11. Drago, ne aby tě napadlo nabízet copywriterské služby ;-)

  Jinak s tebou po všech stránkách souhlasím…

 12. No nevim, jestli je tohle krok spravnym smerem, tzn. ze na webtrhu budou k prodeji jen navrhy od 5000 vic? Ja jsem na svym nejuspesnejsim eshopu udelal nejvic parady s debilni sablonou koupenou za asi 14 dolaru…
  P.S. Domeny budete taky filtrovat? Budou na prodej jen http://www.super-dovolena-v-tuzemsku-u-more-i-v-zahranici.cz a ne treba cedok.cz ? ktery by bez souvislosti nam znamych byla domena jakoze k ho.nu?
  Navic by se spousta moderatoru mohla naucit aspon zaklady pravopisu =))

 13. Ten krok vitam a zavedl bych to postupne u vsech sekci, protoze to co se na webtrhu posledni dobou obcas prodava je opravdu sila.

  Jednoznacne to chce zprofesionalizovat a prodavat tam opravdu kvalitni kousky a ne jen sama radoby mfa na domenach tretiho radu…

 14. mě by zajímalo jak se tam vůbec dostat :-) Kliknul jsem na to, objevilo se jedno políčko pro důvod. To jsem ignoroval (důvod je přece zřejmí) a čekal jsem další (třeba to ičo atd… reference…) a ejhle, ono nikde nic :-))

 15. Ice Age: IČ a reference máš mít vyplněné v profilu na webtrhu.

 16. Vypadá to na další zajímavý krok na WT. Tímto se kvalita grafiky určitě zvedne. :)

Komentáře nejsou povoleny.