Nejlepší redakční systém

Aby jsem se přiznal za poslední půlrok jsem dost zlenivěl. Dřív jsem se držel od čehokoliv, co jsem nenaprogramoval na míle daleko. Jedinou výjimku bylo phpBB. Rychle se nainstalovalo a umělo to daleko víc než jsem vůbec potřeboval. Kvůli doménam jsem se dostal do časového pressu. Už prostě nebyl čas programovat všechno. Raději jsem se překonal a rozhodl se odhodit nedůvěru vůči věcem co jsem nenaprogramoval a zkusil wordpress. Brzo jsem prostě musel konstatovat, že programovat něco takového by bylo velice časově náročné. Nakonec jsem rezignoval a řekl si ok. Postupem času, ale lenivost přerůstala a člověk místo, aby dělal svoje produkty tak hledal co už je hotové. Osobně o sobě tvrdím, že jsem dobrý programátor, špatný grafik a ještě horší kóder. Proto programuju a do ostatních věcí se nehrabu, úplně nejraději dělám věci co nikdo nevidí ani nemusí nijak komunikovat s uživatelem. Možná i to je důvod proč hledám free šablony na wordpress a nesnažím se dělat nic nového – prostě by to nedopadlo dobře. Jenomže v poslední době se mi začínají množit dobré domény, které si zaslouží víc než jen parkovací stránku u sedo, ale rozjíždět na nich WP mi přijde už moc. Proto jsem se rozhodl poohlednout se po něčem na internetu. Něco co by umělo dělat pohodové a zajímavé microsites. Procházím si tedy takhle růrná diskuzní fora až na jednom najdu úplně úžasnou myšlenku: Nejlepším redakčním systémem je PHP, protože k tomu bylo navrženo už od začátku. Chvilka přemýšlení a úvah a je to naprostá pravda. Pokud se nebudeme dívat na PHP jako na programovcí jazyk (což nepochybně je), zjistíme že v podstatě máme dokonalí nástroj na budování stránek. Jelikož si dělám systém sám pro sebe nemusím ztrácet čas nějakou administrací.

Prostě si udělám konfigurační soubory a do těch nacpu data co se mají zobrazovat. Pak napíšu engine, který data vloží do šablony a je to. Dokonce jsem nemusel použít v celém systému OOP (které mimochodem zbožňuju). V celém projektu je jen jedna funkce a to na vkládání videa z youtube (komu by se chtělo vkládat celý ten embled kód, že?). Jde o systém, který je určený jako microsite pro hudební skupiny s možností menit šablonu vzhledu, složení s pěti stránek. Pokud vynechám jakoukoliv administrativu a vše se bude naférovku editovat tak dostanu ideální pseudoredakční systém co dokáže jen to co bude potřeba. Samozřejmě s tvorbou aplykací mám zkušenosti a tak jsem si nechal otevřené místo pro vkládání pluginů, které se prostě nahrají do adresáře a je to (počítám že v budoucnu bude potřeba web rozšířit o RSS čtečku). Jelikož jsou dělané jen na jedno použití není třeba řešit kompatibilitu. Během hodinky jsem tak seskládal systém, který právě teď testuju na doméně codered.cz. V současné době čekám než se nakopíruje všude DNS. Místo šedých obdelníků bude google adsense reklama a dole pod menu bude automatizovaná výměna odkazů, které si jedlivé stránky jedoucí na tom systému budou vyměňovat. Tento systém na automatickou výměnu jsem už dříve dělal, takže bude stačit to přepsat, aby ladil s novým projektem.

Co přidat do budoucna? Možná nějaké počítadlo přístupů. Jelikož se ale bude jednat o microsites, kde mi bude stačit jako důkaz návštěvnosti počet návštěv na google adsense tak asi nějaká optimalizace nebude potřeba. Rozhodně to bude chtít, ale plugin na automatickou aktualizaci. Pokud budou stránky statické lidé si je přečtou a pujdou dál. V současné době je ale úkol nenechat doméu parkovat a udělat stránku, která by mohla získat i nějakou tu návštěvnost z vyhledávačů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

6 Replies to “Nejlepší redakční systém”

 1. “Samozřejmě s tvorbou aplykací mám zkušenosti”
  – má tam být aplikací.

  Jak ten tvůj systém popisuješ, mohlo by to být dobré. Neplánuješ to vydat jako opensource s nějakou licencí? Svět by ti byl jistě vděčný ;)

 2. Aby jsem pravdu řekl tak ano. S trochou úprav to může v pohodě sloužit jako cokoliv a láká mě udělat něco užitečného :)

 3. Pekne receno. Ja jsem ale taky takhle liny. PHP je nejlepsi redakcni system. Ale kdo na nej ma cas? :-)

 4. uz jsem premyslel, ze si naprogramuju vlastni CMS, ale tu myslenku jsem zavrhl.

  U mne vitezi wordpress pro minisites na plne care, prave programuji custom plugin na vzdalene ovladani vymeny odkazu – takto muzu ovladat desitky minisites z jedneho ovladaciho panelu. a o to jde, automatizovani vydelavani penez ;-)

 5. jsem na tom podobně, špatný grafik a ještě horší kodér :) administrace co si dělám u malých projektů je čistě jen formulář a nic víc :)

 6. Re kiwwisk: Programovani vlastniho cms, ja myslim, ze to je zbytecna prace, na webu je k dostani tuna dobrych systemu. To o cem pises je treba v Drupalu taky k dostani.

Comments are closed.