SEO a obrázky na konci roku 2015

Celkem obsáhle jsem se věnoval obrázkům nejen z pohledu SEO před třemi lety. Povedlo se mi díky zmíněným radám dostat na první místo v Google image search obrázek Trollface, což jsem považoval vzhledem k masivní konkurenci za celkem slušný úspěch. Není většího soupeře ve vyhledávačích, než stránek, které vznikají naprosto přirozeně bez úmyslu na peníze :)

Dneska jsem si všiml článek An In-Depth Look At Image Optimization: Fact And Future na Search Engine Land. Dovedl mě k zamyšlení, kolik se toho vlastně za ty tři roky změnilo?

V podstatě nic nového. Platí všechno, co dříve. Snad jen že se více mluví o obrázkové sitemap, kterou jsem v starším článku zmínil jen na okraj pro ulehčení indexace.

Obrázek by měl obsahovat, co možná nejvíce informací. Což je obecně dobré používat i na sociálních sítích. Osobně preferuji radši menší množství dobře popsaných a okomentovaných obrázků, než desítky hromadně nahraných fotek. Provedl jsem také pár testů na Facebook a vzroste jak zapojení uživatelů, tak i dosah.

Pokud přemýšlíte jestli jsou použity meta data obrázků (EXIF), tak v únoru 2014 prohlásil Matt Cutts, že je Google sice umí číst, ale při hodnocení nepoužívá.

Mobilní zařízení

Článek se sice nezmiňuje o mobilních zařízeních, ale právě ty jsou od posledního článku největší změnou. Uživatele s chytrými přístroji s malou obrazovkou využívají Googel stále častěji. Proto jim také jde Google vstříc a připravil pro ně speciální výsledky. Například kvůli nim máme teď všichni responsivní weby. Co ale obrázky, vznikla nějaká nová technologie?

Pravdou je, že v poslední aktualizaci WordPress 4.4 jsem poprvé slyšel srcset. Nový WordPress pracuje s obrázky do té míry, že zobrazuje přesně takové, aby sedly na rozlišení displeje a to právě díky srcset.

Srcset je atribut elementu img. Ten dává možnost internetovému prohlížeči zvolit si, který obrázek chce použít.

<img src="obrazek.png" srcset="obrazek-maly.png 800w, obrazek-stredni.png 1024w, obrazek-velky.png 1920w" width="360" height="360">

Při rozlišení do obrazovky 800px použije obrazek-maly.png, od 801px – 1024px pak obsazek-stredni.png a nad 1024px je připraven obrazek-velky.png.

Závěr

Takže platí vesměs to co předtím. Používejte kvalitní a skutečné obrázky, tedy žádné ilustrační, kterých je všude hodně, nebojte se je co nejvíce popisovat a komentovat. Kvůli sociálním sítím je často nutné Open Graph protocol. Nebojte se jej.

Share Button
(1)(0)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články k tématu

5 komentářů

 1. Brano napsal:

  Pár rokov dozadu sa z vyhľadávania obrázkov v google dala získať aj veľmi veľami slušná návštevnosť, to je už ale minulosťou, pretože google v pohode zobrazuje obrázky v plnej velkosti aj bez toho aby sa niekto musel prekliknuť až na web, kde daný obrázok je.

  (2)
 2. Martin napsal:

  Pravda, na obrázky k nám na web dorazí z Google také relativně velmi málo návštěv. O to více mi to mrzí, když se dívám na čísla z obrázků Seznamu, která nejsou špatná. Navíc se mi ta obrázková návštěvnost jeví jako mnohem více stabilnější, bez výkyvů.

  (1)
 3. Diginomad napsal:

  Brano: Existují postupy jak Google tohle prasácké hotlinkování zatrhnout a dát mu jen náhled. Z mé zkušenosti uživatele to ale jen znamená ignoraci a posun na další obrázek. Prostě jak zabít obsahové weby v praxi - buď vykrádání obsahu blokujete a nikdo nepřijde, nebo vám Google obsah vykrádá a taky nikdo nepřijde.

  Jinak obecně pozor na různé úžasné optimalizační a responzivní pluginy a šablony. Většina z nich neumí obrázky správně zmenšovat, ignorují profily barev, nedoostřují atd. Výsledkem je potom sračka ala Facebook = rozmazané a s vyblitýma barvama. Ideál je dát si trochu práce navíc a upravit to pořádně rovnou v PC.

  (2)
 4. Veronika napsal:

  K čemu konkrétně je návštěvnost z obrázků, kromě vylepšování statistik? Relevantní zákazníky to přivede málokdy. I když mě napadají případy, kdy jsem hledala př. rychlovarnou konvici hlavně podle designu. Ale ve většině případů, bych řekla, že jde jen o obrázek.

  (0)
  • admin napsal:

   Například někteří lidé vybírají produkty podle obrázků. Google images je tak zajímavým zdrojem návštěvnosti pro eshopy, ale to je dotaz spíše na nějaké eshopaře co si všechno fotí sám.

   (0)