Vývojář Google se omluvil, poté co aplikace označila černý pár jako „gorily“

Minulý měsíc z Goolge plus zmizela aplikace Google Photos, aby se mohla stát samostatnou. Zároveň do ní přibylo několik nových vychytávek. Ovšem ne vše se povedlo podle očekávání.

Nejen Google se snaží pokročit s technologii na rozpoznávání obrázků. Zvláště fotografie jsou pro vyhledávače velkým lákadlem. Google už si natolik věří, že se rozhodl přiřazovat k obrázkům štítky podle toho, co se domnívá, že na nich je. Například jídlo, krajina, auto atd. Bohužel algoritmus rozhodně není neomylný. A tentokrát se mu podařil pořádný faux pas. Označil totiž jednoho uživatele černé pleti i s jeho přítelkyní za gorily.

Samozřejmě reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Z Google dorazila velká omluva a byla sjedná rychlá náprava. Rozhodně se nejednalo o jakýkoliv úmysl.

Technologický pokrok člověk jen tak nezastaví a podobné chybičky se jistě dají odpustit. Zvláště pokud to lidé berou s nadhledem. Horší bude, až se chytrá lednička bude striktně řídit nařízením o tom, že chceme držet dietu a odmítne nám vydat jídlo :)

Share Button
(0)(0)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články k tématu

6 komentářů

 1. KM napsal:

  A kde se teda stala ta chyba? :-)

  (0)
 2. Tom napsal:

  Chyby se stávají :-) Kdyby jim vyběhlo, že na obrázku je Barrack Obama s manželkou, tak chlápek jásá a kvůli gorile se může podělat :-)

  (0)
 3. Daniela napsal:

  Pekný párik :) .. Ja nie som rasistka ale z diaľky nejakú podobnosť s gorilami by som tam videla, človek to ešte dokáže rozoznať ale aplikacia už často, Získali pekne veľa pozoprnosti a keby boli zákerný tak z toho možno niečo môžu aj vysúdiť.

  (0)
 4. Petr napsal:

  Softwaru se musí zabudovat politická korektnost :-D

  (0)
 5. Martin napsal:

  Myslím, že algoritmus rozpoznávání věcí díky limitům současné technologie ještě není na takové výši, aby pracoval bezchybně. Ani se nedivím, protože onen černý pár opravdu připomíná opice. :) Spíše je to úsměvné než rasistické, nemyslíte? Některé věci by se neměly brát tak vážně...

  (0)
 6. Martina napsal:

  Přesně, přijde mi, že dnešní technologie je možná trochu přeceňovaná, pak přece ani po Google Apps nemůžeme chtít zázraky.

  (0)