Máte najednou srank 0? Neděste se, jen je potřeba upravit skript.

Včera jsem na Webdeal našel vlákno, že se něco děje se seznamáckým srank. Letmě jsem to prošel a opravdu některé služby začaly hlásit nulu. Můj skript, který jsem kdysi odněkud okopíroval a pak několikrát přepsal si nevedl o moc lépe.

Nejdříve mě napadlo jestli se nejedná jen o nějakou chybu, ale měl jsem echo o podivném přepočtu. Nedalo mi to a nainstaloval Seznam lištičku, jejíž funkcí je také zobrazování srank. Fungovala bez problémů jen ty hodnoty byly trochu nižší. Přes Winshark jsem si zjistil co posílá na server Seznam.cz a upravil skript (ke stažení).

Nový srank podle Seznamu

Dneska vyšla na fulltextovém blogu Seznamu krátká zpráva o změně algoritmu výpočtu srank.

Aktualizovali jsme algoritmus výpočtu S-Ranku, tak aby používal i signály, které dříve nebyly k dispozici. Změna hodnot S-Ranku nastane hlavně u stránek, o kterých doposud používané signály nepřinášely dostatek informace.

I nadále platí, že S-Rank odráží kvalitu a popularitu stránek, nezávislou na dotazech, nemá tedy žádný vztah k algoritmu výpočtu relevance při fulltextovém hledání. Hodnoty S-Ranku uživatelům lištičky pomáhají s orientací v kvalitě a popularitě stránek, které navštěvují.

Co si z toho odvodit? Přibylo několik signálů znamená, takže už to není jen o linkbuildingu (přepisujeme historii ;)). Škoda, že to více nerozvedli. No a že by rank, který odráží kvalitu a popularitu stránky neměl žádný vliv na pozice stránky ve vyhledávání se mi moc věřit nechce. Minimálně ty zmíněné signály z kterých se vypočítává nějaký vliv mít budou. Takže vysoký srank rovná se vysoké množství či hodnocení signálů popularity.

Závěr

Co jsem namátkou procházel různé weby, které navštěvuju, tak žádné velké překvapení se nekonalo. I když pár věcí mi moc nesedí.

  • webtrh.cz má srank 3, webdeal.cz naproti tomu 5 (možná problém s HTTPS)
  • sledujuserialy.cz má srank 8 vs cs.wikipedia.org má 7
  • mimo seznamáckých projektů má srank 10 ještě uloz.to, Bazos.cz, Heureka.cz a superhry.cz
  • žádný z mých webů nešel pod srank 1 (možná nové minimum)

Piště vaše postřehy a úvahy.

Share Button
(0)(0)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

20 komentářů.

Komentáře jsou vypnuté.