Jak si nenechat „ukrást“ lukrativní TM doménu

misc-are-you-fucking-kidding-mePokud jste majitelem domény, které jen trochu připomíná TM, určitě znáte takový ten podivný pocit, který se nenápadně vkrádá do podvědomí a říká vám: „Už brzo o ní přijdeš. Zítra přijde UDRP…“ Mě se naštěstí nikdy nestalo, že by to došlo tak daleko. Pár nepříjemných telefonátů jsem už aůe zažil. Tím si asi prošel každý, kdo měl někdy větší množství domén.

Ovšem pokud si chcete pojistit, že vám váš kousek jen tak někdo nezabaví zkuste postup, který zvolil majitel domény facebook.cz. To je opravdu lahůdka. Schválně koho by tohle napadlo :)

facebook_cz_whois

Když se jmenujete fa Čebook s.r.o., tak vám doménu facebook.cz asi jen tak nezabaví. Respektive to bude v případném UDRP složitější. Aby jste přišli o doménu musíte totiž splnit tři podmínky:

– Doména musí být stejná, podobná anebo zavádějící/matoucí s obchodní značkou stěžovatele, který na ní musí mít navíc zákonné právo. Tedy registrovanou obchodní značku.

– Současný vlastník s doménou nemá žádné uznatelné/legitimní plány. Například pokud vlastníte apple.tld, můžete se odvolat na to, že chcete dělat encyklopedii jablek.

– Vlastník domény doménu zneužívá ve zlé víře.

Hned první bod je přitom zpochybnitelný. Pokud někdo vlastní přesný název s.r.o. (bez mezer a diakritiky), tak na doménu má přeci nárok. Když už mu dovolili takovou společnost zaregistrovat, tak asi splnil všechny náležitosti.

Tedy rozhodně se musí nechat, že to má vlastník vymyšlené fakt dobře :)

Děkují tímto František Szabó za hezký tip na páteční článek.

Share Button
(0)(0)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

20 komentářů.

Komentáře jsou vypnuté.