.net domény podraží i když není důvod je zdražovat

Začátkem měsíce jsem napsal článek Verisign dostal zákaz zdražovat domény. Ministerstvo Obchodu USA zakázalo do roku 2018 zdražovat .com domény, protože neshledalo důvod proč je zdražovat. Za .com doménu lobovala organizace ICA (Internet Commerce Association), která jako jeden z argumentů uvedla proč má být .com dražší, když .net při využívání stejné infrastruktury je levnější. No a došlo na jejich slova – .net podraží na 5,62 USD od července 2013 pro akreditované registrátory.

Verisign je komerčním subjektem, jehož akcie se prodávají na burze. Po zásahu Ministerstva Obchodu USA spadly akcie firmy o 17%. Když jde o peníze a ve hře je služba či produkt, který nemá konkurenci, tak proč nezdražit. Počítám, že se to nezastaví a každý rok uvidíme další růst cen. Jedinou výhodou je silné konkurenční prostředí na poli registrátorů. Takže je dost možné, že se pokusí většina oddalovat zdražování co to jen půjde.

Nedá nic dělat. Tedy pokud nezačne všude fungovat IPv6 ke každému webu a lidé budou nějakou záhadnou metodou schopni si jí zapamatovat. Další možností by byla doména druhého řádu zdarma či za nižší poplatek. Vlastně s příchodem sTLD, které tu budou do pár let, by jsme se něčeho takového mohli i dočkat. Pokud budou nejlepší kousky za prémiovou cenu, mohlo by zůstat dostatek prostoru pro ty průměrné za pár dolarů a ten zbytek za regulační poplatek. Díky nízké ceně by se mohlo povědomí o dané TLD rozšířit a domény za prémiovou cenu postupně rozprodat/pronajmout. Ale na to už určitě někdo přišel :)

Naštěstí správce naší národní domény CZ NIC je neziskovou organizací, která je i díky spekulantům pěkně v plusu a nemá důvod ani komerční zájmy zdražovat. Takže k čemu se trápit .net doménami? Pořiďte si na nové projekty .cz :)

Chci poděkovat provozovateli webu doménové aukce, že mě nechal nahlédnout do supertajného emailu informujícího o těchto změnách.

Share Button
(0)(0)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

10 komentářů.

Komentáře jsou vypnuté.