Nová pravidla o převodu .eu domén a zmatení registrátoři

EURID se překonal a 21. listopadu 2012 vešla v platnost nová pravidla .eu domén. Jak už to tak bývá při změně jakýchkoliv pravidel, měly v ČR někteří naši registrátoři problém s jejich správným pochopením.

Převod domény k jinému registrátorovi

Proces je v podstatě stejný jako u převodu gTLD (.com/.net). Necháte si u svého stávajícího registrátora poslat autorizační heslo – AUTHID a zadáte jej u nového. Při převodu si budete muset zaplatit prodlužovací poplatek – renew, který automaticky také doménu prodlouží.

Pokud by se váš stávající registrátor „cukal“ anebo by jeho rozhraní zasílání AUTHID neumělo můžete si autorizační heslo nechat poslat přímo z EURID. Je to o trochu složitější proces. Nejdříve si musíte vytvořit na EURID účet. Následně obdržíte email s instrukcemi jak si heslo vyžádat. Existuje i složitější nouzová varianta, pokud jste přišli například o emailovou adresu.

V každém případě převod domény – Transfer. By měla být otázkou pár vteřin. Jakékoliv zdržení je jen administrativa u nového registrátora.

Po převodu si ještě pro jistotu vždy zkontrolujte nastavení DNS. Zdali je vše v pořádku.

Převod domény na jiného majitele

Tady nám to někteří registrátoři popletli. Změna majitele domény je pouze modifikace stávajícího záznamu. Není nutné generovat žádné heslo, ani prodlužovat doménu o další rok. V rámci jednoho registrátora by to mělo být stejně jako u ostatních gTLD. Pár prohozených emailů a doména má nového majitele.

Takže pokud plánujete obchodovat s doménami, tak si nejdříve ověřte zdali váš současný registrátor nevyžaduje i prodloužení domény.

Tímto by jsem chtěl poděkovat Honzovi Horákovi, který mě na rozdílná pravidel u registrátorů upozornil.

Závěr

Už jsou to tři dny, kdy se můžou .eu domény pohodlně a bezplatně převádět. V ČR drží domaineři velké množství poměrně hezkých kousků, tak jde jsou nějaké ty akce? :)

 

Share Button
(0)(0)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

6 komentářů.

 • Karel Benáček

  Díky za upozornění. Ihned jsem toho využil a zaslal na Český hosting žádost o provedení několik změn na doménách, co tam mám. Snad vyjdou vstříc! :)

  (0)
 • Macecha

  máš pravdu nekteri registrátoři v cr, jsou zmateni a hlavne technicka podpora mi nedokazala odpovedet na konkretni otazku, jen me furt odkazovala na faq, kde to nebylo napsany, nakonec uznala ze mi nedokaze odpovedet...

  (0)
 • To se hodí, protože zrovna potřebuji jednu EU doménu převést od majitele a do teď jsem čekal (ještě 5 měsíců), na její expiraci, abych neplatil zbytečně za prodloužení.. Teď lze převádět bez poplatku :)

  (0)
  • Karel: Tak ČH má obecně ke klientům velmi vstřícný přístup. Slyšel jsem o případech, kdy klientovi pomohli opravit chybu v CMS, přeinstalovali šablonu anebo "dokódovali" webdesign. Vše prý zdarma.

   (0)

Komentáře jsou vypnuté.