Google zřejmě v Iránu skončí

Írán minulý týden zablokoval službu Gmail, pro obyvatele své země a to i přes nevoli mnoha lidí, kteří službu pravidelně aktivně využívali. Jako důvod uvedl nábožensky nekorektní film, který teď koluje na internetu. Ovšem to je pouze začátek. Následovat bude i služba Google. Ten prozatím stále funguje.

Írán má 75 milionů obyvatel, z toho 32 milionů jsou lidé, kteří aktivně využívají internet. Alespoň tak to tvrdí oficiální íránské statistiky. Což jsou poměrně zajímavá čísla.

V Íránů má ban krom YouTube i Facebook. Ovšem na rozdíl od emailové služby a vyhledávače se tyto služby dají oželet. Právě proto uvažuje íránská vláda o spuštění svých vlastních alternativ. Nový vyhledávač by se měl jmenovat Fakhr (hrdost) a emailová služba Fajr (úsvit).

Zatímco humanisté poukazují na snahu omezovat svobodu slova pomocí vládních nástrojů, odborníci na technická řešení mají pochybnosti zdali něco takového vůbec íránská vláda dokáže zajistit. Vytvoření vyhledávače a emailové služby pro 32 milionů lidí je totiž nejen technicky ale i finančně velice náročné a to i pro soukromé firmy, které si umí obecně výdaje ohlídat lépe, než státní správa. Pak tu máme ještě ekonomy, kteří se obávají, že zabanváním Google může dojít k nejistotě v regionu.

Osobně jsem zvědaví jak si s tím Írán poradí.

Zdroj

  • Iran seeks alternatives to Google, Gmail; plans its own search engine
Share Button
(0)(0)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

12 komentářů.

Komentáře jsou vypnuté.