Další IDN TLD je na světě

Když se začalo šuškat, že Omán hodlá dělat změny ze svou národní doménou, začal v domainerských centrálách rozruch. Přeci jen, právě Omán má to štěstí a vlastní doménu .om. Jenomže umožňuje pouze registraci pod .com.om, .co.om, .org.om a .biz.om. Což už není tak zajímavé. Brzo se však ukázalo, že jde o planý poplach. Omán se rozhodl vydat pro své lidi IDN variantu.

Národní doménu má v Ománu má na starosti tamní The Telecommunications Regulatory Authority (TRA). Ten se rozhodl zároveň vytvořit nový systém pro registrace. Prostě to celé předělat, tak aby byla doména více přístupná a flexibilnější pro nové registrátory. V březnu 2011 tak byla vybrána společnost ARI Registry Services. Ta vše překopala a zároveň připravila půdu pro novou IDN doménu prvního řádu عمان. (.oman).

ARI Registry Services svůj úkol splnila a nové IDN domény se dočkáme již brzo. Tedy spíše lid Ománu. Evropané si jí zřejmě až tak moc nevychutnají. Češi si navíc IDN domény mohou vychutnat maximálně u gTLD. Naše národní doména IDN pravděpodobně nikdy podporovat nebude. Přitom české firmy tak rády lepí na své vozy internetovou adresu s diakritikou :)

Share Button
(0)(0)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články k tématu

6 komentářů

 1. nextclick napsal:

  Ja IDN na .cz taky nechci. Ale jestli to jednou protlacej a nedaj nejakou sunrise pro soucasne majitele nediakritickych domen, tak to bude peklo. Ale i tak se ho rad zucastnim.. aspon bude zase naka sranda a nervy ;)

  (0)
  • admin napsal:

   nextclick: sunrise bude určitě. Po zkušenostech ze světa by si to nedovolili.

   (0)
 2. Gransy napsal:

  admin: trebas kdyz AFNIC spoustel v Prosinci .wf, .tf, .pm, .yt .. tak zadne sunrise nebylo :) A to neslo ani o IDN ale o dlouho neregistrovatelny ccTLD.

  (0)
 3. tom napsal:

  idn v .cz je zbytecnost, je to pouze pro preklepy nic vic...

  (0)
 4. Mě se IDN líbí, protože vím, že stále lidi zadávají do adresy diakritiku. Když se to zavede správně, proč ne...

  (0)
 5. Petr napsal:

  Naše národní doména IDN URCITE NEKDY podporovat bude. Jsem ochoten se vsadit o cokoliv.

  (0)