Google+1

Google adsense pravidlaPoslední dobou se celkem hodně diskutovalo o vlivu Social ranku na pozice ve vyhledávačích. Ačkoliv se stále najdou lidé, kteří na social rank nevěří, po včerejší novince zvané Google +1 budou muset svůj přístup přehodnotit. Google jako už mnohokrát předtím nevymyslel nic nového. Vlastně jen využil stávající zaběhnutý koncept známí z Facebooku jako Like it button, anebo Tweet button z u nás stále ne moc rozšířené služby Twitter.

Výsledkem je oficiálně pojmenovaný Google +1 button (neoficiálně G+1). Jedná se o tlačítko, které se nachází hned vedle výsledku vyhledávání (zatím jen na US). Po jeho kliknutí se pod titulkem výsledku objeví You +1’d this publicly, s možností odvolat volbu. Pokud máte na Google svůj profil objeví se vaše volba pod záložkou +1. Na první pohled se tak jedná o jakousi bookmark službu obohacenou o možnost podělit se s přáteli. Pokud totiž bude někdo z vašich známých procházet výsledky  google a najde něco co se vám líbí, tak pod výsledkem vyhledávání bude váš zmenšený avatar a jméno.

Dopad na SERP

Ok takže tu máme nástroj pomocí kterého je možné hlasovat přímo o výsledku vyhledávání a doporučovat jej svým známým. Bude ale mít vliv na výsledky vyhledávání?

Na oficiálních stránkách této novinky se píše:

„Click +1 to publicly give something your stamp of approval. Your +1’s can help friends, contacts, and others on the web find the best stuff when they search.“

Že to pomůže přátelům a kontaktům je jasné, ale copak tam dělá to others? Ti přece našeho avatara a jméno neuvidí. Je to snad přiznání vývojového týmu google o tom, že G+1 ovlivňuje i výsledky toho co uvidí lidé mimo přátel a kontaktů?

Na google blogu se zase v části, která vysvětluje princip fungování G+1 objevilo:

„… if none of your friends are baristas or caffeine addicts, we may still show you how many people across the web have +1’d your local coffee shop.“

Podle úvah na seomoz.cz by tato citace mohla naznačovat, že G+1 by mohl zvýšit přísun návštěvníků z google.

Další zajímavosti

Pro mě bylo celkem překvapení že G+1 tlačítko se nachází i vedle AdWords reklamy. Mohl by tak mít i vliv na cenu reklamy. G+1 pro reklamu je možné vypnout pomocí vyplnění tohoto formuláře. Na druhou stranu se tam také píše, že vám nemusí vyhovět, což také může naznačovat jak moc je pro google projekt G+1 důležitý a s výsledky se počítá. Například na searchengineland je natvrdo napsáno, že se vypnout nedá. Což si protiřečí s formulářem. V každém případě majitelé AdWords účtů by měli na svých účtech mít možnost sledovat, která jejich reklama má nejvíce G+1 kliků.

Podle searchengineland.com jim bylo z google zdrojů oznámeno, že počet G+1 bude dohledatelný na Google Webmasters Tools účtu. Což se může hodit.

Dále v následujících měsících by mělo přibýt přímo G+1 tlačítko, které si budete moct umístit přímo na stránky. Což může pomoci jak celým webům tak i jednotlivým článkům. Pokud ne přímo v SERP google tak určitě například v pozicích na blogsearch.google.cz popřípadě news.google.cz. Z obojího jde zajímavá návštěvnost.

Spekulace

Diskuzí proběhly spekulace, že by na základě G+1 mohl vzniknout nový rank, který by vylepšil stávající google toolbar. Teoreticky by to nemusel být takový problém. Dokonce přímo v článku na searchengineland.com padla podobná úvaha. No uvidíme.

Souboj Google vs Facebook. V současné době je social rank příliš vázaný na Facebook a ten se může ze dne na den rozhodnout a znepřístupnit svůj obsah, popřípadě prohledávání v něm zpoplatnit pro vyhledávače. Je to sice nepravděpodobné, ale stát se to může. Tímto google sice facebook neodrovná, ale získá alespoň nějakou samostatnost.

Závěr

Celá věc kolem spuštění G+1 je zatím příliš čerstvá a informace teprve prosakují na veřejnost. Musíme tedy vše brát hodně s rezervou, dokud se ke všemu nevyjádří zástupci google. V každém případě to budu vše dál sledovat. Zřejmě o G+1 ještě uslyšíme.

Zdroje:

Share Button
(0)(0)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

7 Comments

 • Ono už předtím něco podobného fungovalo vlastně, ne? Takové to, že jsme si mohli některé výsledky vyhledávání "oblíbit"...

  (0)
 • Milan

  Něco podobného už bylo zavedeno dříve, jak píše vůdce vedle byla hvezdička "oblíbená stránka" a při vyhledávaní na podobný dotaz se ta stranka zobrazovala jako první. Jen to ted pojmenovalo G+1 a rozšířili funkčnost:)

  (0)
 • Bylo jen otázkou času, kdy s tímhle konceptem Google znovu přijde. Konečně by Google hledání mohlo zase stát za to. :)

  (0)
 • Nemyslím si, že to bude nejak extrémne ovplyvňovať SERP, ale nejakú váhu to určite bude mať. Ja si myslím, že asi takú akú má rýchlosť načítania webu.

  (0)
 • Johnys

  No zajímalo by mě jestli ta jejich nová sociální síť bude mít úspěch i v ČR.

  (0)

Comments are closed.