Provozovatelé daukce.cz otevřeli doménové tržiště

Pro všechny domainery tu mám dobrou zprávu. Byla spuštěna nová dlouho očekávaná služba na prodej domén pod záštitou provozovatelů daukce.cz. O této službě jsem se poprvé dozvěděl zhruba před 14 měsíci na druhém domain day, kde o ní padla zmínka. Podle zákulisních informací byl největší problém jak najít kompromis mezi kvalitou a dostupností pro co možná nejširší komunitu kupujících a prodávajících. Uvidíme jestli se tak stávající model chytne. Ale pěkně popořádku si teď systém netaukce.cz rozebereme.

Celý systém aukcí je postaven na holandském modelu. Jedná se o prodej, kdy cena postupně klesá dokud nedosáhne stropu, který si stanovil prodejce, anebo někdo doménu nekoupí. Tedy jakási forma kup teď, která každý den klesá. U netaukce je klesání o 10% z aktuální ceny.

Aby jste mohli své domény prodávat musíte se samozřejmě zaregistrovat, pak doména projde schálením provozovatele a nakonec jí musíte převést na provozovatele netaukce.cz. Což je na jednu stranu záruka pro kupce a také výhoda pro prodejce, že nebude muset trávit občas i hodiny vysvětlováním jak funguje převod majitele domény. Pokud se doména neprodá (je dosažen strop na který jste ochotní slevit), pak vám netaukce pošle auth-id kód pro převod zpátky na vás. Co jsem koukal tak DNS se nemění, takže doménu můžete mít celou dobu zaparkovanou, anebo na ní nechat mfa/minisite.

Podíl provozovateli záleží na cenovém tarifu, který si zvolíte. Nějak jsem nepřišel na to jestli je to jednorázový poplatek, anebo měsíční/roční taxa. V každém případě určuje provizi pro netaukci a maximální počet vystavených domén. V ceníku je zmínka o tom, že ceny jsou akční k oslavě spuštění netaukce.cz, zřejmě tak půjdou nahoru.

Mám z celého systému celkem dobrý pocit. Daukce příjemně překvapila a užívá si poměrně slušné oblíbenosti, což dokazují i peníze, které se v ní točí. Netaukce by jí mohla následovat. 200 CZK není špatná cena 5% provize pro provozovatele je na světové poměry velký luxus. Jdu jí vyzkoušet a rozhodně dám vědět.

Share Button
(0)(0)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články k tématu

16 komentářů

 1. Honza napsal:

  Já bych se obával toho převodu na třetí osobu. Je to nějak jištěno?

  (0)
 2. Berlin napsal:

  Dají se tam nabízet i jiné než cz domény? nějak jsem to tam nikde nezahlídl

  (0)
 3. MzK napsal:

  chtěl bych něco podobného, ale pro celé weby.. Domény poslední dobou nekupuji, ale kupuji rovnou celé (funkční) weby/minisite, blogy…

  (0)
 4. Jan Zaškolný napsal:

  Konečně! Jsem zvědavý, jak se systém uchytí. :)

  (0)
 5. UvCH napsal:

  jeste bych pridal docela dulezite info ze u tarifu FREE nejde stanovit stop limit.
  Info od provozovatele:

  Aukce v tarifu FREE nema zadny poplatek za zalistovani. Jednim z mechanismu udrzeni rozumne kvality domen je prave poplatek za zalistovani. Aby bylo mozne netaukci vyzkouset i bez zaplaceni tohoto poplatku, mame tarif FREE, ktery je vsak omezen vyssi provizi, ale druhym limitem je prave to, ze aukci neni mozne omezit zdola. To jde az u "normalnich" tarifu.

  (0)
 6. Whispere napsal:

  A já myslel, že budeme jedinní s reverzní aukcí na ČR & SK trhu. :)

  (0)
 7. atash napsal:

  škoda že nemají propojené účty (registrace) mezi daukce a netaukce

  (0)
 8. David napsal:

  System dobrý jen tech -10% z ceny se mi zda trosku moc smerem dolu, stacilo by 3-5% denně ale chapu ze takto se to tam bude více"tocit"

  (0)
 9. Jan Zaškolný napsal:

  Hmm, tak po přečtení Obchodních podmínek se mi teda vůbec registrovat nechce... :-/

  (0)
 10. Milan napsal:

  Pokud budou i investovat do reklamy/ reklama na webtrh, lupě aj.) at se tam nahromadi více potencionálních kupcu-prodejcu ale to asi maj v planu. Stránky se mi líbí. Obcas tam neco koupim a snad i prodam. Je to již zavedena firma nějake nebezpečí vubec nehrozi viz.komentar výše

  (0)
 11. Jan Zaškolný napsal:

  admin:
  Nelíbí se mi, co tam schovávají nenápadně v bodě 5.7. Sice by se mě to nespíš netýkalo, ale jde mi o princip, že něco takového schovají nenápadně do obchodních podmínek. Potom člověk může jen hádat, co se objeví v nějaké nové verzi těch o.p.

  (0)
 12. Berlin napsal:

  Zatím bych největší výhodu viděl v tom, že to je holandská aukce, jinak nevidím rozdíl mezi WT (jagr, klasicismus třeba)

  (0)
 13. Max napsal:

  Opravdu dobrý nápad. Tento projekt na českém trhu chyběl.

  (0)
 14. Medved napsal:

  Netaukce píše: Aby se aukce mohla vypsat, musíte nejpozději do 7 dnů změnit držitele domeny u svého registrátora na náš identifikátor (NETAUKCE.CZ).

  Asi mi to nedochází, ale nevím na jaké NIC ID se má doména převést?

  (0)
  • admin napsal:

   Medved: mění se ID vlastníka. Plánuji napsat kompletní návod, ale zatím jsem doménu neprodal, takže nemám všechny kroky otestované. Takže zatím jen část. Například u subreg je to. Přehled domén - editace - Majitel změnit na NETAUKCE.CZ, potvrdit email.

   (0)