Systém nejen na placené obrázky

Nedávno jsem četl vlákno na webtrhu, které se jmenovalo Požití obr. z googlu – mam zaplatit. V krátkosti v něm šlo o to, že jeden člověk použil upravený obrázek pro svou stránku 404 a pak mu došla faktura na 353 EUR + ještě za jeden dalších 2x 303 EUR. Celkem mi to vrtalo hlavou, ačkoliv je samozřejmě použití obrázku bez souhlasu majitele neetické tak takováto „pokuta“ mi přijde ještě neetičtější. Samozřejmě mě to dovedlo k myšlence, že by stálo za to zkontrolovat obrázky na blogu a odstranit, řekněme ty spornější. Jenomže kde brát obrázky do budoucna?

Ilustrační obrázky k blogu jsou prostě potřeba. A kreslit si je sám není zrovna jednoduché. Například tento obrázek mi trvalo nakreslit, dát do počítače a upravit přes hodinu (spíš dvě).

Jistě další obrázky by mi trvalo udělat a zpracovat čím dál kratší dobu, ale občas prostě máte myšlenku jen na článek a dělat obrázek přes hodinu není zrovna ideální. Sice postupem času si uděláte galerii ilustrací, které můžete opakovaně používat, ale ne vždy se hodí. Já by jsem se nejraději zaměřil pouze na psaní a kreslení jen když mám čas (potrvá ještě hodně hodin, než moje ilustrace budou použitelné).

Občas si člověk vystačí i s logem. Nevím na kolik je omezeno používání loga firem/služeb/stránek, ale když píšu o ICANN přidám na začátek jejich logo, to samé seznam i google. Zvláště u domén se to poměrně osvědčilo. I když to poslední o .nl mi nedalo a musel jsem jej trochu vylepšit :)

Ok, ale zpět k tématu kde brát ilustrační obrázky a nekrást? Já osobně když potřebuji ilustrační obrázek většinou sáhnu jako hodně jiných do google a zadám přesnou frázi. Teď se to snažím omezovat, ať nedopadnu jako člověk ve vlákně, co jsem zmiňoval na začátku. Možností jsou různé free galerie, které používám třeba u minisites, ale v těch vám nikdo 100% nezaručí, že všechny obrázky jsou tam pod bezplatnou licencí.

Dneska mi přišel mail od systému pixmac, kde jsem se před nějakou dobou registroval. Popravdě už ani nevím z jakého důvodu, ale newsletter od nich potěšil. Ceny malých fotek se pohybují kolem 29 CZK, což je určitě lepší než kreslit obrázek více jak hodinu, anebo hledat náhradu s bezplatnou licencí. Čekal jsem, že se ceny pohybují kolem 100 – 150 CZK. Navíc je tam databáze pár tisíc fotek zdarma. Ale zpět k emailu. Hlavním důvodem proč to zmiňuji a zařadil jsem do sekce affiliate, je upozornění na jejich partnerský program. Nabízí několik variant, mě zaujal hlavně základní, kde je provize 40 – 60% se získaného partnera po dobu 4 le. Dále je tu ještě možnost dát si na stránku jejich banner a získávat tak peníze pravidelně, to se může hodit hlavně jako rychlá náplast za adsense. Společnost má totiž sídlo v ČR. Stojí za to ještě upozornit, že pokud seženete někoho kdo vydělá pixmacu alespoň 100 USD dostanete to samé. Nevím jestli jde převádět vydělané peníze na kredity a nakoupit pak za ně ilustrační obrázky, nějak jsem to tam nenašel.

Další zajímavostí je, že se fotky dají do pixmacu přímo prodávat. Což může některým studentům se zaměřením na fotografování přijít vhod, anebo i amatérským fotografům. Bouhžel k tomuto moc dalšího neřeknu, nemám zkušenosti, ale napadá mě, že by jsem mohl zkusit napsat do pixmacu pár otázek ohledně jejich partnerského programu i prodeje fotek.

Share Button
(0)(0)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

14 komentářů.

Komentáře jsou vypnuté.